Wybrane metody zatamowania krwotoku z nosa.

Krwawienie z nosa pomimo, iż zazwyczaj nie boli, jest zapewne uciążliwe i wygląda poważnie. Dlatego też warto znać sposoby na jego opanowanie


W medycynie krwotoki z nosa określane mianem epistaxis. Mogą one mieć wiele przyczyn a wśród nich można wyróżnić: wysuszenie błony śluzowej nosa, niedobór witaminy C, K i D, urazy, infekcje, a także białaczkę oraz gruźlicę. W większości przypadków można sobie z nimi poradzić w bardzo prosty sposób. A zatem jak zatamować krwotok z nosa?
Zgodnie z podawanymi przez naukowców informacjami aby sprawnie zatamować krwotok, wystarczy postępować według następujących zasad. W pierwszej kolejności należy pochylić głowę do przodu, a następnie złapać kciukiem i palcem wskazującym nos w okolicy nasady. Kolejna czynność polega na przesunięciu palców w dół do miejsca, w którym kość “przechodzi” w chrząstkę. Należy ścisnąć to miejsce i przytrzymać kilka minut.
Jeżeli metoda ta zawiedzie, wtedy należy sięgnąć po inne sposób i na przykład tampony czy chusteczki umiejscowić w dziurkach nosa. Jeśli zaś krwawienia są intensywne i często się powtarzają, warto wybrać się na zabieg kauteryzacji.

Author: swietochlowicki.pl