Jak sprawdzić adres IP

Protokół IP

Protokół IP to protokół komunikacyjny, czyli zbiór odgórnych zasad i reguł postępowania, które wykonywane są automatycznie przez komputery i inne urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych z innymi użytkownikami sieci.

Adres IP

Każde urządzenie, którego używamy do połączenia się z Internetem albo lokalną siecią komputerową, czyli komputer albo telefon, musi otrzymać unikalny numer identyfikacyjny. Numer ten to swego rodzaju „wizytówka”, którą posługuje się nasze urządzenie. To właśnie on nazywany jest adresem IP. Z reguły nie jest to numer przypisany na stałe do danego urządzenia, zmienia się po każdorazowym połączeniu z siecią.

Pokaż IP mojego urządzenia – jak sprawdzić adres IP?

IP naszego komputera możemy sprawdzić na kilka sposobów. Po pierwsze, jeśli korzystany z systemu Windows, dysponuje on wbudowanymi narzędziami do ustalenia IP. W większości wersji systemów wystarczy, aby w menu start wpisać cmd, a następnie w oknie konsoli polecenie ipconfig. Ustalenie IP jest też możliwe przy pomocy specjalistycznym aplikacjom, takim jak IPNetInfo. Istnieje też mnóstwo stron internetowych, które umożliwiają sprawdzenie swojego IP. Jedną z nich jest What Is My IP, gdzie nasz adres IP pokazuje się bezpośrednio po wejściu na stronę.

 

Author: swietochlowicki.pl