Psie paragrafy

Stoisz właśnie przed zakupem psa z hodowli i nie wiesz, jakie są obowiązki w tym temacie stoją po stronie hodowcy? Poniższy artykuł wiele Ci rozjaśni.

Odpowiedzialność hodowcy za wady psa jest ostatnio tematem do ciągłych dyskusji w śród hodowców, ale także wśród ludzi, który planują z niej kupić psa. Pies według prawa, zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt i według kodeksu cywilnego – traktowany jest jako rzecz. Przepisy mówią nam, że sprzedawca (hodowca) odpowiedzialny jest za szkodę na rzecz kupującego, gdy sprzedaje mu rzecz posiadającą wadę. W takim przypadku odpowiedzialność hodowcy za psa odwołuje się do tego, że dany towar posiada wady fizyczne lub prawne.

Odpowiedzialność fizyczna oznacza rzecz posiadającą wady, która została sprzedana na podstawie umowy. Prawną odpowiedzialność w tym przypadku rozumiemy jako to, że przykładowo pies nie należał do właściciela hodowli. Są to rodzaje odpowiedzialności, przed którą hodowca może zostać postawiony.
Prawda jest taka, że nie we wszystkich sytuacjach hodowca jest absolutnie za wszystko odpowiedzialny. Tego typu sytuacje dotyczą przykładowo różnych wad genetycznych lub wrodzonych.

Podsumowując przed zakupem psa koniecznie sprawdzić informację, czy hodowca, od którego chcemy kupić psa jest zarejestrowany oraz czy działa zgodnie z prawem. Hodowcy działający zgodnie z prawem są godniejsi zaufania i istnieje wtedy mniejsze ryzyko, że zakupiony przez nas zwierzak nie będzie posiadał wad. Przy podpisywaniu umowy kupna psa należy zadbać o właściwe podpisanie umowy, co pozwoli nam w przyszłości na uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności z tego tytułu.

Author: swietochlowicki.pl