Bieda umysłowa

Kiedy mówimy o ubóstwie, zazwyczaj mamy na myśli brak środków do życia. Niemożność kupienia modnych ubrań czy gadżetów nie są prawdziwą biedą. Brak pieniędzy może jednak być wynikiem zjawiska, które kryje się pod nazwą bieda umysłowa.

 

Człowiek, który doświadcza tego rodzaju biedy, może nie zdawać sobie sprawy z własnych ograniczeń.
Ludzie o ograniczonych możliwościach preferują rozrywki typu oglądanie telewizji czy surfowanie po internecie. Lubią oglądać różnego rodzaju reality show lub seriale. Po pracy najchętniej siedzą przed ekranem. Poziom prezentowany przez współczesne media, niestety nie jest najwyższych lotów. Osoby, których dotknęła bieda intelektualna lubią proste filmy, gdzie słownictwo jest niewyszukane. Gagi typu bekanie czy puszczanie bąków śmieszą ich do łez.

 

Najbardziej poszkodowaną grupą, która doświadcza ubóstwa tego typu, są dzieci. Najczęściej wychowywane są przez rodziców o niskim wykształceniu i wykonujących zawody niewymagające kwalifikacji. Takich dzieci nie sposób na pierwszy rzut oka odróżnić od innych. Bieda umysłowa lubuje się w markowych ciuchach czy w innych przedmiotach, które pozornie stanowią o statusie. Dzieci, naznaczone zjawiskiem, jakim jest bieda intelektualna nie potrafią ładnie się wysłowić, mają problemy z czytaniem i pisaniem. Ubogie słownictwo i agresja słowna są dosyć częste w przypadku takich dzieciaków.
Przeciwdziałanie biedzie polega głównie na zmianie mentalności ubogich. Bieda umysłowa jest najgorszym rodzajem ubóstwa. Jest niezwykle ciężka do wyeliminowania. Zmiana myślenia musi wiązać się z pewnym poziomem intelektualnym, co w przypadku takich osób bywa niemożliwe.

Author: swietochlowicki.pl