Jak negocjować cenę mieszkania z pośrednikiem? Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Negocjacje odgrywają ważną rolę w transakcjach na rynku nieruchomości. Najważniejszym czynnikiem negocjacji jest zadowolenie obustronne. Zanim przystąpimy do etapu negocjacji, musimy zbudować relacji, nie możemy za szybko zacząć rozmowy o pieniądzach. Myśląc nad zakupem lub wynajmem mieszkania, możemy nawiązać współpracę z pośrednikiem nieruchomości.

Jak negocjować cenę mieszkania z pośrednikiem

Dzięki temu możemy oszczędzić czas na poszukiwaniu ofert oraz mieć pomoc osoby, która ma wiedze na temat rynku nieruchomości. Decydując się na pomoc pośrednika, musimy wiedzieć, że to klient szukający nieruchomości ponosi koszty pracy pośrednika. Koszt pracy pośrednika na rynku pierwotnym wynosi 2% wartości nieruchomości. W przypadku kiedy nie mamy wizji przyszłego mieszkania, pośrednik zada nam pytania, które pomogą sprecyzować, to na czym naprawdę nam zależy. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, warto wiedzieć jak negocjować cenę mieszkania z pośrednikiem, ponieważ kupując używane mieszkanie mamy spore możliwości obniżenia ceny.

Kupno mieszkania z pomocą pośrednika nieruchomości

Jeśli mieszkanie, które nas zainteresowało, znajduje się w niekorzystnej lokalizacji, posiada nie zbyt dobry dojazd do pozostałej części miasta. W przypadku, kiedy w mieszkaniu występują usterki, które wymagają sporego nakładu finansowego, pośrednicy są przychylni negocjacji ceny. Jednak należy pamiętać, że negocjacje ceny mieszkań na rynku wtórym nie są w 100% zależne od pośrednika nieruchomości, musi też przeprowadzić konsultacje z właścicielem mieszkanie, na jakie ewentualne obniżenie ceny może sobie pozwolić. Profesjonalny pośrednik będzie towarzyszył Ci na każdym etapie zakupu mieszkania, powinien pomóc przejść przez każdy etap formalny kupna mieszkania. Do głównych zadań pośrednika należy; prezentacja ofert sprzedaży mieszkań, przygotowanie niezbędnych formalności i sprawdzenie podpisywanych dokumentów.

Na co uważać kupując mieszkanie za pomocą pośrednika

W umowie o współpracę z pośrednikiem nieruchomości możemy znaleźć klauzulę, której pośrednik ogranicza swoją odpowiedzialność. Czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomości są często zawierane przez pośredników nie przez licencjonowanych agentów nieruchomości. Może zdarzyć sytuacji, że pośrednik działa na dwa fronty, np.zataja istotne informacje na temat mieszkania, stara się zawyżyć kwotę transakcji z nieuzasadnionego powodu.

 

Author: swietochlowicki.pl