Bądź bezpieczny w czasie wakacji – zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji

Bezpieczeństwo podczas wakacji jest równie istotne, jak wypoczynek i zabawa. Niezależnie od tego, gdzie przyjdzie nam odpoczywać od pracy czy szkoły, warto mieć je na uwadze. Poniżej zapoznasz się z podstawowymi zasadami, którymi powinniśmy kierować się podczas wakacji w górach i nad wodą.

Zasady bezpieczeństwa w czasie wakacji w górach

Po pierwsze należy pamiętać, że do górskich wędrówek potrzebna jest odpowiednia kondycja a także wiedza o tym, jak robić do właściwie. Jeśli jesteśmy początkujący albo podróżujemy z kimś niedoświadczonych warto zastanowić się da razy nad wyborem szlaku i jego trudności oraz zadbać o teoretyczne podstawy wiedzy. Konieczne jest zaopatrzenie się w mocne buty odpowiednie do górskich wędrówek oraz specjalistyczne ubranie. Należy pamiętać, że pogoda w górach bywa kapryśna – silny wiatr może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, mocne słońce do odwodnienia i poparzeń. Wyruszajmy rano, aby noc nie zastała nas na szlaku. Warto tez zapamiętać numer do GOPR-u.

Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji nad morzem, jeziorem czy rzeką

Nigdy nie wchodź do wody w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Jeśli pływasz w miejscach niestrzeżonych zawsze sprawdź głębokość i strukturę dna. Nie pływaj w wodzie o temperaturze niższej niż 14 stopni, a także opuść zbiornik wodny w czasie burzy, mgły i porywistych wiatrów. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Staraj się też zwracać uwagę na ludzi dookoła, być może ktoś będzie potrzebować Twojej pomocy.

 

Author: swietochlowicki.pl