Mieczyki to gatunek ryb znany niemal wszystkich akwarystom. Wielu amatorów tego hobby rozpoczyna właśnie od hodowli mieczyków. Występują w różnych odmianach, charakteryzujących się nieco odmiennym ubarwieniem. Poniżej skupiamy się na przygotowaniu i wyposażeniu akwarium, do którego trafi ten właśnie gatunek. Podpowiadamy jaki rozmiar zbiornika wybrać, jakie sprzęty należy w nim zamontować oraz jakie inne udogodnienia powinny znaleźć się, by Twoje mieczyki poczuły się „jak u siebie” lub jak „ryba w wodzie”.
Mieczyki w Twoim akwarium – wprowadzenie w temat
Mieczyki, których pełna nazwa to mieczyki hellera, są rybami pochodzącymi z okolic Meksyku i Hondurasu. W warunkach hodowlanych ich długość może przekroczyć 12 cm, co czyni je stosunkowo dużymi. Szczególną zaletą mieczyków jest ich intensywne ubarwienie, które może mieć odcień pomarańczowy, czerwony, żółty, zielony, czarny, srebrny, a niekiedy także inny. Do najchętniej stosowanych odmian należy mieczyk: czerwony, albinos, berliński, koi, wagtail, tuxedo, zielony, weloniasty oraz mieczyk kometa.
Akwarium pod mieczyki może być dość małe – w wielu przypadkach wystarcza zbiornik na poziomie 60 litrów. Warto jednak podkreślić, że im będzie on większy, tym większe rozmiary osiągną Twoje rybki oraz tym więcej egzemplarzy będziesz mógł w nim pomieścić. Zaleca się, by w kolonii mieczyków było więcej samic niż samców.
Akwaria z mieczykami powinny posiadać rozbudowaną szatę roślinną. Warto jednak uważać w trakcie ich obsadzania. Roślinność nie powinna zajmować całej dostępnej przestrzeni, a szczególnie w górnych partiach zbiornika. O wiele łatwiejszy jest wybór podłoża dla mieczyków, które pod tym względem nie mają żadnych szczególnych wymagań. Możesz zdać się na zwykły piasek lub żwirek, odpowiadający Twoim preferencjom aranżacyjnym.
Urządzenia akwariowe dedykowane do mieczyków
Sprzęt akwariowy w zbiorniku z mieczykami powinien zagwarantować utrzymanie korzystnych warunków hodowlanych. Ważne jest między innymi oświetlenie, które nie powinno być przesadnie mocne. Ponadto, mieczyki mają tendencję do wyskakiwania z wody, dlatego warto wybrać szczelną pokrywę o zwartej konstrukcji. Grzałka powinna być dostosowana do wielkości zbiornika – im będzie on większy, tym bardziej potrzebna będzie mocna grzałka. Należy utrzymywać temperaturę na poziomie od 20 do nawet 24 stopni.
Woda w zbiorniku z mieczykami powinna mieć neutralny lub lekko zasadowy odczyn pH. W utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie pomoże Ci filtr, którego zadaniem będzie pochłanianie nieczystości. Wymiana wody na świeżą powinna następować średnio co 2 tygodnie.
Jak karmić dorosłe mieczyki? Podstawowe zasady żywieniowe
Mieczyki to rybki polecane dla początkujących akwarystów – są łatwe w hodowli oraz karmieniu. Nie będą specjalnie wybredne, dlatego możesz włączyć do ich diety rozmaite kategorie produktów. Polecane są między innymi granulaty, płatki suszone, larwy owadów, ochotka, glony, a także rozwielitki lub szpinak i sałata. Ostatnie dwa produkty warto dokładnie obmyć przed podaniem do akwarium oraz upewnić się, że pochodzą z ekologicznej hodowli.
Mieczyki należy karmić, podając małe porcje pokarmu kilka razy w ciągu dnia. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż podawanie karmy raz dziennie. Wówczas, nadmiar pokarmu opada na dno, powodując powolne zanieczyszczenie zbiornika.
Najnowsze komentarze