Lepsza brama garażowa z napędem czy bez?

Wybór bramy garażowej tylko pozornie wydaje się prosty. Istnieje bowiem kilka rodzajów takich bram i każda ma coś innego do zaoferowania. Jedną z opcji jest napęd bramy garażowej, co do którego nie wszyscy jednak są przekonani. Spróbujmy więc przyjrzeć się temu bliżej. Mamy nadzieję, że dzięki temu podejmiesz decyzję najwłaściwszą dla swoich potrzeb.

Nowoczesna brama garażowa segmentowa

Jeśli chodzi o rodzaje bram garażowych, system otwierania oparty na segmentach jest obecnie bardzo popularny. Taka brama działa na zasadzie technologii zbliżonej do tradycyjnych bram otwieranych poprzez uchylenie do góry. Bramy garażowe segmentowe tym się jednak różnią, że polegają na instalacji szeregu podłużnych paneli. W miejscu łączenia paneli zaś znajdują się zawiasy z mocnej stali nierdzewnej. Cały układ zabezpieczony jest uszczelkami, co ma wpływ na termoizolację. To jest właśnie największy plus bramy garażowej zrobionej z segmentów.

Pozostałe rodzaje bram garażowych nie są w stanie zapewnić takich warunków. Porządna termoizolacja garażu poskutkuje oszczędnością na ogrzewaniu. Warto również pamiętać, że instalacja bramy segmentowej pozwoli zachować praktycznie całą powierzchnię użytkową garażu, ponieważ system otwierania umieszczony zostanie na suficie.

Zalety napędu do bramy garażowej

Brama garażowa z napędem czy bez to zagwozdka, która dotyczy również urządzeń segmentowych. Można skorzystać z systemów manualnych, co zdecydowanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Takie rozwiązania są bowiem znacznie tańsze niż bramy garażowe z napędem. Pieniądze można też zaoszczędzić poprzez niekorzystanie z prądu, więc rachunki będą nieco niższe. To jednak tak naprawdę jedyna przewaga, która towarzyszy bramie garażowej bez napędu.

Jeśli zaś napęd zostanie odpowiednio dobrany, zalety stosowania takiego mechanizmu zdecydowanie uzasadniają wyższy koszt zakupu i eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o wygodę. Otóż gdy uruchomi się system zamykania bramy, segmenty przesuwają się pod sufit automatycznie po prowadnicach umieszczonych po obu stronach otworu wjazdowego. Ty tymczasem siedzisz wygodnie w samochodzie i czekasz lub spokojnie podjeżdżasz pod garaż, ponieważ bramą z napędem można sterować zdalnie. To olbrzymi plus, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Ulewny deszcz, śnieg, mróz czy nawet skwierczący upał. Po co wychodzić z klimatyzowanego auta prosto na rozgrzaną patelnię, skoro można bezproblemowo wjechać do garażu i go następnie zamknąć?

Obsługa bramy wjazdowej pilotem

Skoro mechanizm zainstalowany w bramie garażowej ma być elektryczny, sterowanie silnikiem może się odbyć przy użyciu pilota albo – uwaga – aplikacji na telefon. Oczywiście jeśli interesuje cię aplikacja do bram garażowych, najpierw skonsultuj się z producentem bramy. Trzeba wiedzieć, czy dany napęd będzie kompatybilny z aplikacją. W każdym razie na pewno będzie kompatybilny z dwukierunkowym pilotem, który umożliwia otwieranie oraz zamykanie bramy na odległość. Co ciekawe, można zaprogramować kilka pilotów, aby każdy z domowników lub pracowników twojej firmy mógł mieć komfortowy dostęp do garażu. I to jeszcze nie koniec.

Odbiornik radiowy umieszczony w bramie z napędem elektrycznym może komunikować się ze swoim odpowiednikiem wewnątrz samochodu, co poskutkuje całkowicie automatyczną obsługą mechanizmu. Gdy tylko auto zbliży się na pewną odległość, odbiornik złapie sygnał z nadajnika i sam otworzy drzwi garażu. Naturalnie, cały układ można dopasować pod swoje indywidualne wymagania na przykład poprzez wprowadzenie pewnych ograniczeń. Za automatyzację odpowiada również fotokomórka, która nie pozwoli zamknąć się bramie, jeśli samochód, rower czy na przykład dziecko jest zbyt blisko otworu wjazdowego. W ten sposób udało się już zapobiec niejednemu wypadkowi.

Jaką bramę garażową kupić?

No więc pora podsumować nasze rozważania i odpowiedzieć na pytanie: lepiej kupić bramę garażową z napędem czy bez? No cóż, nowoczesna brama wjazdowa z napędem elektrycznym to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, choć jest droższe od bram obsługiwanych ręcznie. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup bramy w jednym sklepie, a napędu z silnikiem w drugim lub na rynku sprzętów używanych. To może z początku wydawać się innowacyjnym pomysłem, jednak w praktyce często gęsto kończy się problemami. Otóż niedopasowane komponenty mogą nie działać prawidłowo. Poza tym trudno w takich przypadkach wyegzekwować gwarancję. Choć całkowicie bezawaryjny system zamykania nie istnieje, zakup bramy garażowej w zestawie z napędem u jednego producenta lub przynajmniej w sklepie z fachową obsługą, gwarantuje długoterminową funkcjonalność oraz jakość działania całego układu.

Naszym zdaniem bramy segmentowe i elektryczny system zamykania za pomocą pilota to obecnie najciekawsze rozwiązanie na rynku. Jest wygodne, praktyczne, a gdyby jednak jakaś awaria nastąpiła albo zabrakło prądu w okolicy – możliwość manualnej obsługi zawsze istnieje, co pozwala tymczasowo otworzyć bramę segmentową i korzystać z niej jakby nigdy nic. Brama garażowa z napędem czy bez… Chyba już nie musisz się nad tym więcej zastanawiać, co?

Author: swietochlowicki.pl