Lumeny a luxy – czym się różnią i jak to wpływa na jakość oświetlenia?

Planując aranżację wnętrza, zawsze z uwagą i precyzją podchodzimy także do tematu organizowania sobie odpowiedniego oświetlenia, dzięki czemu korzystanie z dowolnego pomieszczenia będzie komfortowe i owocne. Warto rozeznać się nieco w temacie, by lepiej zrozumieć pojawiające się terminy, dzięki którym swobodnie określimy jasność źródła światła i nie tylko. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie wyjaśnienie, czym są lumeny a luxy, ponieważ terminy te oznaczają zupełnie co innego.

Lumeny, luxy – co to oznacza?

Dla wielu osób dużym wyzwaniem jest zrozumienie, czym tak naprawdę są lumeny i jak poprawnie je przeliczyć. Wszystko wynika z faktu, że w powszechnym użyciu jest jednostka mocy, jaką są waty. W tradycyjnych rozwiązaniach i żarówkach mieliśmy właśnie je, stąd też lumeny, które dotyczą oświetlenia LED, mogą niekiedy budzić jakieś wątpliwości. To jednostka, która określa moc świetlną, jaka dotyczy danej żarówki. Innymi słowy, mówi o tym, ile światła może wyemitować lampa. W przypadku wyboru lamp LED ciekawostką jest fakt, że zależność mocy od zużycia energii jest zupełnie inna niż jak w tradycyjnych źródłach oświetlenia. Diody tworzące oświetlenie LED są bardziej efektywne, zużywając jednocześnie mniej energii elektrycznej.

Czym z kolei są luxy? To jednostka, która służy do pomiaru natężenia światła na danej powierzchni. Zwyczajowo mówi się o obszarze w postaci jednego metra kwadratowego. Dzięki temu można odpowiednio i bez problemu dopasować liczbę punktów świetlnych do mieszkania, biura, obiektu komercyjnego czy zakładu produkcyjnego. Tym samym, jeśli chcemy zaaranżować przestrzeń do relaksu, wtedy wartość luksów powinna być pomiędzy 200 a 300. Świetnym pomysłem na ciekawe zaplanowanie oświetlenia we wnętrzu jest taśma LED – led line. Warto zapoznać się z tym rozwiązaniem, które może wnieść nieco nowoczesności do każdego pomieszczenia. Przeczytasz o tym na https://ledline.pl/strony/jakie-sa-rodzaje-tasm-led. Z kolei, gdy zależy nam na warunkach do pracy, koncentracji czy pisania, natężenie powinno wynosić 500 luksów.

Więcej na ten temat przeczytasz na https://ledline.pl/strony/lumeny-czym-sa-lumeny-a-luxy.

Różnica między lumenami a luxami

Jaka jest zatem różnica pomiędzy lumenami a luxami? Obie wartości określają światło – to bez wątpienia, jednak nie są ze sobą tożsame. Wydajność świetlna oznaczana jest przy pomocy lumenów. Mówią one, ile mocy potrzebuje żarówka LED do wytworzenia światła. Z kolei w przypadku luksów, wartość dotyczy odległość lampy od oświetlanej przestrzeni czy odpowiedniego rozmieszczenia punktowego

Author: swietochlowicki.pl