Świętochłowiccy politycy podbijają Nowy Jork!
fot. UM Świętochłowice

Delegacja świętochłowickich polityków Platformy Obywatelskiej udała się niedawno na podbój Nowego Jorku. Wśród organizacji polonijnych starali się nawiązac współpracę dotyczącą realizacji projektów świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich.

 

Strona Urzędu Miasta informuje:

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski i Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda odbyli roboczą wizytę w Instytucie Józefa Piłsudskiego i Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, w celu nawiązania współpracy dotyczącej propagowania wiedzy i realizacji wspólnych projektów dedykowanych Powstaniom Śląskim.

Instytut Piłsudskiego posiada w swoich zasobach ok. 150 metrów bieżących archiwów (szacowane na milion stron dokumentów).  W zbiorach Instytutu znajduje się m.in. archiwum Powstań Śląskich wywiezione z kraju we wrześniu 1939 roku. Dokumenty przechowywane w Instytucie mają unikatową wartość, nie tylko dla Śląska, ale i historii Polski. Przetrwały, chociaż z ubytkami, wojnę i wielokrotne przekraczanie granic. Zawierają ewidencję Powstańców z podziałem na bataliony i kompanie, księgi chorych i zabitych, rozkazy oraz depesze, a także meldunki czy sprawozdania.

Udział i wkład Instytutu w zbliżające się obchody 100- lecia Powstań jest w pełni uzasadniony i bardzo ważny dla powodzenia projektu.

Nie podano informacji o instytucji organizującej wyjazd polityków, nie podano tez kosztów tej wycieczki.

red.

01-10-2016 admin 4031

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Wywalcie wreszcie tych wszystkich peowców , bo tak jak wcześniejsza arystokracja niszczą Świętochłowice i cały kraj . Brak inwestycji i tym samym pracy, Gospodarka leży .Natomiast organizowanie zabaw , niepotrzebnych hucznych imprez na Skałce, wycieczek aż do Chin itd.to im pasuje, dziecinada. Zakończmy te maskarady bo doprowadzą Polskę do rozbiorów.
 • Te łopolske dziołchy wielge paradnice...(wszyjske czi)...
  • drugi gaborek
 • Stoi na tym zdjęciu jak ołówek
 • Proponuję konkurs na największą wazelinę w mieście , ja stawiam na kiełka
  • Zdaje się, że mówimy o dwóch różnych sferach: ja o historii, Ty o fantastyce. Lubię blondynki, niektóre nawet bardzo. Przy czym muszę się przyznać, że nie wszystkie lubię przede wszystkim za zalety umysłu.

   Więc nie chciałbym, aby moje pytanie wydało się zbyt okrutne. Jak sądzisz "Barbie", czy zmaterializowanie się nawet najbardziej nieprawdopodobnych fantazji, pragnień i marzeń, zmieni ten prosty fakt, że praktycznie wszystkie dotychczas będące w dyspozycji historyków dokumenty dotyczące Powstań Śląskich, zostały zdigitalizowane i są łatwo dostępne, bez konieczności odbywania bliższych i dalszych podróży?

   Wiem, że niektórzy badacze mają uwagi co do jakości digitalizacji dokumentów znajdujących się właśnie w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku. Jednak przy całym szacunku dla Pani Dyrektor i Pana Prezydenta, nie jestem pewien, czy zespół złożony z geografa i prawnika, może w tej sprawie być w czymkolwiek pomocny.
  • Mówisz o tym, wobec którego niebawem potoczą się kolejne procesy, a jego właściciela porośnie gęsta szczecina?
  • Naiwny człowieku!! Co to za uciecha pojechac na Słowacje , a nawet do Niemiec????Chiny, Stany no i czekam na wypad do Australii!!!
 • Wycieczki naczalstwa siegaja już pół świata!!!A to Chiny , a to USA!!!Hołota niebawem za jakieś 150 lat zobaczy ile kapitału tu wpłynie do tego grajdoła, jaki ten mistrz inwestorski vide Kalina załatwi!!!
 • Konsorcjum firm CH Estate 7 oraz YS Poland Autoparts to ósmy inwestor, który kupił teren w strefie ekonomicznej w Zabrzu. Budowa zakładu zakończy się w 2017 roku.

  Cały tekst: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,72935,20788878,nowy-inwestor-w-zabrzu-zaklad-za-37-mln-zl-bedzie-wkrotce-gotowy.html#ixzz 4M94zsLKg

  A może poszukać w okolicy inwestorów a nie nawiązywać współpracę w USA?
 • Na portalu naprawdę krytycznym wobec Pana Prezydenta Dawida Kostempskiego, który swój krytycyzm wyraził nawet w nazwie, podano linki do stron, gdzie bez wychodzenia z domu można zapoznać się z "amerykańskimi" dokumentami dotyczącymi Powstań Śląskich.

  Chciałbym tylko dodać, że ciekawe dokumenty dotyczące tego wycinka historii Górnego Śląska, znajdują się również w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie.

  http://caw.wp.mil.pl/pl/111_75.html
  • to na zdrowie, niech sie zachleją
 • A na basenie Skałka "sportowcy" z roninka się bawią z trunkami wysoce wyskokowymi.
  Miasto popiera alkohol na obiekcie ?
 • Za to niemiecka-lokalna prasa i ogólnopolska-niemiecka milczy,nie krytykuje młodego POwca.Nic się nie dzieje.to wspaniała gospodarność!
 • Oj jak się cieszę, że mamy w Świętochłowicach muzeum. Swiętochłowice tego właśnie potrzebowały. I świat przynajmniej niektórzy zwiedzą. Cieszę się, że mogę się do tego jako podatnik przyłożyć.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność