Muzeum Powstań Śląskich obchodziło drugie urodziny
fot. UM Świętochłowice

W ubiegłym tygodniu drugie urodziny obchodziło świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich. Zrealizowane na kredyt wyborcze marzenie prezydenta Dawida Kostempskiego poza oczywistym walorem edukacyjnym pełni także rolę polityczną. To właśnie w murach MPŚ podejmowani byli czołowi politycy Platformy Obywatelskiej, na czele z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach ma już dwa lata. W tym czasie odwiedziło je ok. 50 tys. zwiedzających. Przyciąga ich wyjątkowa, multimedialna ekspozycja, ale także szereg interesujących wydarzeń. Placówka mieszcząca się w zabytkowym budynku otrzymała wiele prestiżowych nagród. 
 
Wczoraj z okazji drugich urodzin w Muzeum Powstań Śląskich udostępniona została nowa przestrzeń ekspozycyjna opowiadająca o plebiscytach w Europie po I wojnie światowej. Odbyła się także promocja książki „Śląski powstaniec – barwa i znak” oraz drugiego tomu „Almanachu Powstańczego”. Urodziny były także okazją do otwarcia Punktu Informacyjnego o mieście. Zwieńczeniem był występ Dariusza Kordka.  
 
Od początku działalności muzeum urozmaica ofertę kulturalną miasta. Dużą popularnością cieszyły się m.in. Noc Muzeów, Świętochłowickie Spotkania Uniwersyteckie, Dni Funduszy Europejskich, Obchody 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Placówka była także inicjatorem pierwszej Klasówki Powstańczej. W Sali Sejmu Śląskiego napisało ją 50 polityków, dziennikarzy i artystów. Przystąpiło do niej również kilka tysięcy uczniów w prawie 200 szkołach województwa śląskiego. 
 
Muzeum przyznano wiele ważnych wyróżnień, m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2014 w kategorii „wystawy”,  Wydarzenie Historyczne Roku 2014, Marka-Śląskie w kategorii „Dziedzictwo Kulturowe Regionu” oraz Modernizacja Roku 2014.
 
Muzeum Powstań Śląskich powstało w 2014 roku w zabytkowym budynku przy ul. Polaka 1. Prezentuje nowoczesną, multimedialną ekspozycję. Zgromadzone oryginały i repliki broni, dokumentów, materiałów propagandowych i innych bezcennych eksponatów zostały połączone z multimediami. W rzeczywistość tamtych lat wprowadza fabularyzowany film „Franek” z udziałem m.in. Franciszka Pieczki, Mariana Dziędziela i Krzysztofa Respondka. Zrekonstruowane ulice, pojazdy oraz różnorodne wnętrza są znakomitym uzupełnieniem.
 
źródło: Urząd Miasta Świętochłowice
25-10-2016 admin 2885

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

    • Szkoda zaangażowania nie bądzny jak ta zdeprawowana, zachłanna grupa, słoń dostal zadanie za octoberfest i jedzie przed kompem z tymi wyłupiastymi ślepkami i małymi tłustymi łapkami
  • Zachęcam do udziału w plebiscycie. Jeszcze rano Kostempski był na ostatnim miejscu. Ruszył urząd i już jest trzeci.
    http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/ocen-wladze-prezydenci-woj-slaskie-2016,35879,t,id.html
  • mam pytanie ile miasto kosztowało utrzymanie tego stworu przez te 2 lata ?

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność