Prolongata ZUS - nowy związek zawodowy w Urzędzie

Prolongata ZUS - nowy związek zawodowy w Urzędzie

O sprawie zaległości miasta Świętochłowice wobec ZUS i jej prolongacie pisały niedawno regionalne i ogólnopolskie media. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził zaległość w kwocie niecałych 295 tysięcy zł jako niezapłacone składki pracowników Urzędu Miasta. Sprawę naświetlił MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników UM w Świętochłowicach. Nieoczekiwanie jednak w Urzędzie Miejskim zawiązuje się nowy związek zawodowy, który nie podziela emocji związkowców z Solidarności.

Szpital po perypetiach - czy najgorsze ma za sobą?

Szpital po perypetiach - czy najgorsze ma za sobą?

W ostatnich latach o świętochłowickim Zakładzie Opieki Zdrowotnej mówiło się głównie ze względu na pieniądze, a raczej ich brak. Wobec rosnącego zadłużenia pojawiały się pogłoski o likwidacji placówki. Komercjalizacja mająca być wyjściem z sytuacji również budziła wiele obaw. Dzisiaj wydaje się, że miejska lecznica najgorsze ma już za sobą.

Sprawa Mosia - czy to już koniec?

Sprawa Mosia - czy to już koniec?

Kariera polityczna Eugeniusza Mosia rozwijała się dynamicznie jak na lokalne warunki. Urodzony w 1956 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim. W Polsce Ludowej pracował jako nauczyciel tego przedmiotu, a po upadku komunizmu przeszedł do powstałej na fali przemian Spółdzielni Mieszkaniowej „Wiosenna”. Zasiadał tam w zarządzie jako wiceprezes, by po kilku latach objąć funkcję prezesa. Posada ta stała się odskocznią do lokalnej polityki.

Pomocni ochotnicy ze Świętochłowic

Pomocni ochotnicy ze Świętochłowic

Wprawdzie pierwsze zawodowe formacje strażackie powstały już w starożytnym Rzymie, jednak główny ciężar zwalczania żywiołu od wieków opiera się na działaniach ochotników. Obecnie w Polsce na jednego strażaka zawodowego przypada około 23 ochotników. W wielu miejscowościach biorą oni na siebie pełną odpowiedzialność  za działania ratowniczo-gaśnicze. Dwa lata temu Ochotnicza Straż Pożarna z prawdziwego zdarzenia została również reaktywowana w Świętochłowicach.

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków. A Świętochłowice?

Polska dla Polaków, ziemia dla ziemniaków. A Świętochłowice?

Na pozór sprawa wydaje się być błaha. Migracja społeczeństwa stała się normą. Granice geograficzne występują w dużej mierze wyłącznie na papierze. Nie jesteśmy ludem niewolniczym, któremu ogranicza się teren, na którym mężczyzna postawi dom, zasadzi drzewo i spłodzi syna, a kobieta (pół żartem, pół serio) odpowiednio – posprząta, podleje i wychowa. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy lub porozmawiać ze znajomymi. Auta na angielskich i niemieckich numerach nie wzbudzają dziś już żadnego zainteresowania. Każdy posiada choćby cząstkę rodziny w różnych zakątkach świata.

S.O.S. Czy Prezydent Dawid Kostempski sobie poradzi?

S.O.S. Czy Prezydent Dawid Kostempski sobie poradzi?

Coraz więcej pytań dotyczących działalności prezydenta Świętochłowic mają śledczy i prokuratura. Czy kariera „delfina z PO”, jak na Śląsku nazywa się Dawida Kostempskiego zostanie złamana? Jakikolwiek zarzut postawiony Kostempskiemu złamie też karierę polityczną ambitnej żonie, radnej wojewódzkiej PO, która bardzo chce zostać posłanką.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność