Żużel za stadion. Czy obiekty na Skałce trafią w prywatne ręce?
fot. www.swietochlowice.pl

Marzenia o powrotu żużla na stałe do Świętochłowic ma wielu kibiców w mieście. Większość z nich preferowałaby z pewnością korzystne rozwiązania także dla miasta. Czarny sport gości (na razie sporadycznie) na obiekcie, który być może znajdzie nowego właściciela w komercyjnej formie. Ceną za zadowolenie grupy kibiców żużla może być oddanie terenu, na którym stoi stadion obcej firmie.

 

Za stroną Urzędu Miasta:

Władze miasta zaprosiły przedsiębiorców do dialogu technicznego w sprawie zawarcia umowy partnerstwa publiczno-prywatnego na zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie i utrzymanie stadionu wielofunkcyjnego im. Pawła Waloszka na „Skałce”. Zgłosiły się dwie firmy. Odbyły się już pierwsze negocjacje z ich przedstawicielami.

Co to oznacza? Realną szansę na to, że za trzy lata będziemy mieć w Świętochłowicach kolejny piękny obiekt sportowy i imprezy żużlowe na najwyższym sportowym poziomie.

- Jestem konsekwentny w działaniu. Rok temu zleciliśmy przeprowadzenie analizy oraz testu rynku w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Firma Collect Consulting uznała, że projekt ma duże szanse na realizację. Teraz zrobiliśmy kolejny krok do przodu. A jak bardzo jest nam potrzebny ten obiekt pokazali kibice, którzy pojawili się na reaktywacji żużla na „Skałce” – podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Zrewitalizowany stadion ma łączyć możliwość organizacji wydarzeń sportowych i kulturalno-rozrywkowych. Głównym założeniem projektu jest jednak stworzenie stadionu żużlowego spełniającego wymogi stawiane przed klubami sportowymi startującymi w Ekstralidze. Koncepcja zakłada także powstanie boiska piłkarskiego. Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka ma się zakończyć w roku 2018.

Miasto chce modernizować obiekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak wynika z przeprowadzonej analizy najlepszym rozwiązaniem będzie jego klasyczny model. Strona publiczna udostępnia stadion miejski. Z kolei inwestor bierze na siebie ciężar pozyskania finansowania (w tym np. środki unijne), projektowania, wybudowania oraz zarządzania i utrzymania stadionu. Miasto korzystając z udostępnionego obiektu będzie uiszczać opłatę. Partner prywatny ma także możliwość uzyskiwania przychodów z innych źródeł np. z działalności komercyjnej. Przebudowa stadionu im. Pawła Waloszka będzie ostatnim etapem planu modernizacji „Skałki”.

 

źródło: UM Świętochłowice

 

Scenariusz jak z bajki - rzec by można. Ciekawe jednak, czy mieszkańcy rzeczywiście kupią ten PR ubrany w socjotechniczne sztuczki. Wszak nie trzeba być specjalistą aby zauważyć, że chodzi po prostu o wpuszczenie do miasta podmiotu, który przejmie jedyny miejski ośrodek rekreacyjny i zrobi z nim co chce, a dodatkowo będzie kasował za to niemałe pieniądze z miejskiej kasy. Pytanie - czy reaktywacja żużla możliwa jest tylko poprzez oddanie najlepszej części miasta obcej firmie pozostawiamy otwarte. Prawdziwy kibic na pewno zna odpowiedź.

 

red.

09-11-2015 admin 4615

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Oj Gienia, Gienia. Taka duża a taka niepoważna. Podpuszczasz czy o drogę pytasz?
 • Zaczyna robić się gorąco, dmuchane bandy posprzątane a ekipa do roboty ta sama,ekipa od tortów niewidzialnia
  to nie dla nich klimat, nie ma mediów, tysięcy kibiców, delfina.
  Ale żeby aktoreczka nie miała zdjęcia. Nikt nie dał cynku ?
  Skandal taka była okazja na PR !
  • no to nieładnie jak zdjęcie nie Twoje.
   A swoją drogą - kto na nim jest?
  • Kochana Gieniu to nie ja i nigdy przez myśl mi nie przeszło aby kogokolwiek urażać czy obrażać i to jeszcze swoja fizjonomią!!!!!Wybór tego zdjęcia był jednak zupełnie zamierzony , kiedyś miałem nawet psa!!!Już w inym miejscu tego forum wezwany do zmiany próbowałem ten postępek wytłumaczyć w sposób jaki pozwolę sobie zacytować :"Jako lokalny patriota szukałem w trzewiach \"internata\" jakiegoś męskiego typa aby symbolizował nasze miasto i mój wielki patriotyzm i znalazłem takie coś - od razu widać,że to twardy męski typ- emanacja siły i godności w jednym, o czym nie boi się powiadomić całego świata w tym naszego miasteczka!!!Osobiście brzydzę się skórzastymi ekshibicjonistami, ale tu nie mamy takiego przypadku- to urodzony bohater wzór do naśladowania!!!
   P.s. Przemyślę to dogłębnie jeszcze raz!!!"

   Powiem tylko tak wali się w stół , a nożyce ????Cisza!!!
  • Jeszcze lepsze
   Nie "promujmy perwersji"
   P.S. Szanowny "leopoldzie", POd żadnym POzorem nie zmieniaj zdjęcia
 • Muszę coś jeszcze dodać, co chyba w tych czasach jest dość istotne jeśli chodzi o taki stadion, a mianowicie kwestie bezpieczeństwa. Widzieliśmy co się teraz dzieje na stadionach, jest zagrożenie terrorystyczne, wybuchają bomby. Na razie w innch krajach, ale trzeba być ostrożnym i w Polsce. Jak zamierza się zabezpieczyć zdrowie i życie świętochłowickich kibiców, kiedy wszyscy wiemy, że na tych dwóch imprezach, które organizowało stowarzyszenie kibiców nie było nawet jednego policjanta bo nie zgłosili imprezy masowej. Gdzieś wyczytałam, że ochronę sprawowali fanatycy. To brzmi jak jakaś abstrakcja.
  • Dobre
  • Leopoldzie!
   Patrząc na to zdjęcie które masz przy komentarzach szanuję Twoje zainteresowania, ale wolała bym abyś swojej perwersji nie promował na tym publicznym przecież forum. Jeśli lubisz się fotografować przy lustrze to są od tego odpowiednie portale, gdzie możesz sie nawet cały w lateksie sfotografować. Swoją drogą myślałam czytając wiele razy twoje wpisy, że jesteś raczej nieco starszym obywatelem, a tu widzę że małolat z komórą przebrany za milicjanta pstryka sobie fotki przy lustrze. Jako matka nastolatków proszę Cię abyś je usunął.
  • Czy kibice klubu spod znaku Myszki Miki zapier...li przy sprzątaniu toru? NIE! Czy w Zielonej Górze mieli w d...e przepisy ustawy o imprezach masowych? NIE! I dlatego mają problemy.
 • Tak ku pokrzepieniu serc : "Zielonogórska drużyna żużlowa, zdobywca w latach 2009-2013 trzech tytułów Mistrza Polski, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. W obliczu zbliżającego się procesu licencyjnego na sezon 2016 najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jej brak w najbliższych rozgrywkach i upadłość klubu. Wpływ na to miało wiele czynników, w tym nieprzewidzianych i losowych. W gronie osób najbardziej zaangażowanych w życie Miasta, jakimi są Radni i Pan Prezydent, chcielibyśmy przeanalizować zaistniałą sytuację, przedstawić jej szczegóły i zastanowić się, czy są, a jeśli tak, to jakie, wyjścia z największego od lat kryzys"
  My im pokażemy jak się robi żużel bez pieniędzy, stadionu z garską kibiców wiedzeni na manowce przez karirowicza!!!!
 • Z tej dyskusji i z tego co widzę wiekszość tutejszych chce być okadzanych nawet największymi głupotami!!!Wolą się mamić mitomańskimi marzeniami byle nie spojrzeć trzeźwym wzrokiem na rzeczywistość i brać się z nią za bary.Jest to dokładnie takie same zachowanie jak tych "tutejszych" z Taplar z Konopielki, którzy też wierzyli w złotego konia ze złota furą , który był zakopany , ale którego nie szukali bo woleli sie mamić bajkami o jego istnieniu i możliwości niesłychanego zbogacenia!!!!Tyle ,że w tej tragikomedii Taplarscy ulokowani byli gdzie na poczatku lat 50 ubiegłego wieku , w lesie bez dróg wśród bagien, a tu miasto na prawach powiatu w centrum Śląska i 21 wiek, a złote konie nie tylko nie zakopane , ale bezczelnie w biały dzień galopują stadami środkiem miasta, a gawiedź rozdziawia gęby z zachwytu!!!!
  • Nowak i Palka to ten sam poziom?
  • Opozycja???? Przecież to słowo w Świonach nie jest znane. I proszę przestańcie pisać, że radni Nowak czy Palka to opozycja.
  • Opozycja ???Spoko- da radę jak z tą manifestacją śmieciową!!!
  • Można chyba założyć,że ten kredyt dla firmy "KRZAK" na stadion będzie żyrować miasto- tak to się w polsce robi!!!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność