Zabierz śmieci do Katowic - odczep się od Świętochłowic! Po manifestacji pokojowej w Świętochłowicach
fot. Redakcja Portalu

Po raz pierwszy od wielu lat na ulice Świętochłowic wyszli niezadowoleni mieszkańcy. Członkowie lokalnych organizacji, sportowcy, radni, dziennikarze. W proteście przeciw zawłaszczeniu miasta przez jednego człowieka. W sprzeciwie wobec partyjnego układu towarzysko - rodzinno - biznesowego, który wprowadził, osadził i zamurował prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. W akcie desperacji przeciw niszczeniu lokalnych społeczności. Pomimo mniejszej niż się spodziewano frekwencji grupę manifestantów zdecydowanie zauważono na ulicach miasta. Było głośno i stanowczo, zaś organizatorzy zapowiadają kolejne akcje protestacyjne.

 

" Świętochłowice dla Świętochłowiczan", "Praca dla mieszkańców, nie dla Kolesi!", "Chcemy w mieście normalności", "Zabierz śmieci do Katowic - odczep się od Świętochłowic", "Ręce precz od tygrysków", "Precz z Platformą" "Chcemy Świętochłowic, nie śmieciochłowic!" - to najczęściej wykrzykiwane hasła w trakcie protestu, protestu przeciw złej władzy Kostempskiego i jego politycznych pobratymców, którzy w ciągu 5 lat dosłownie osaczyli wszelkie miejskie stanowiska.

Protest zorganizowany przez działaczy stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice" wsparli członkowie stowarzyszenia "Dwie Wieże", zawodniczki i trener wyrzuconej z miasta Akademii Piłkarskiej "Tygryski", dziennikarze Śląskiej Telewizji Miejskiej, pojawili się także byli i obecni radni oraz grupa mieszkańców. Przemarsz przez miasto rozpoczął się na placu Słowiańskim w Lipinach, zakończył zaś przy Urzędzie Miasta. Mimo obecności przedstawicieli władz miasta w gmachu urzędu, do demonstrantów nie odważył się wyjść żaden z nich.

- Pomimo niskiej frekwencji, jestem dumny z postawy uczestników. Dla nich szacunek i szczególne słowa podziękowania. Pokazaliśmy mieszkańcom, że nie będziemy cicho siedzieć i przyglądać się jak włodarze chowają kolejne trupy w szafach - optymistycznie podsumowuje Daniel Beger - lider "Przyjaznych Świętochłowic"

- Manifestacją zapoczątkowaliśmy nowy rozdział w historii miasta, którego ostatecznym wynikiem mają być PRZYJAZNE ŚWIĘTOCHŁOWICE - dla ludzi, dla organizacji, dla wszystkich przedsiębiorców, ale także dla środowiska. Nie godzimy się na obecną politykę włodarzy. Nie chcemy, by za 5 lat miasto było jednym wielkim wysypiskiem śmieci z najwyższym poziomem rakotwórczości wśród mieszkańców który grozi nam przez Kalinę, Ajskę, wysypisko i spalarnię. Z zewnątrz miasto wygląda źle, ale od środka jest jeszcze gorzej. Miasto jest finansowym trupem. Manifestacja była idealnym sposobem na dotarcie do ludzi z prawdziwymi faktami, jak zaciąganiem kredytów na długi, jak kupowaniem certyfikatów za 20 tyś. zł, co jest ukrywane w umowach. A do tego zwracamy uwagę na przemilczaną nieudolność w zarządzaniu projektami a przede wszystkim zaciskanie miastu kredytowej pętli. Tak zadłużone jak dziś Świętochłowice nie były nigdy - wyjaśnia Beger

 - Pod urzędem złożyłem petycję i będę domagał się, by wszystkie z 16 punktów zostały zrealizowane przez prezydenta. Ukaranie osób odpowiedzialnych za próbę likwidacji ŚTM i Tygrysków, Z kolei unikanie publikowania rejestru umów sugeruje, że prezydent ma coś do ukrycia i może w niewłaściwy sposób zarządzać publicznymi finansami - dodaje
(treść petycji do pobrania tutaj)

Manifestacja przeszła do historii nie tylko w wymiarze demonstracji, bowiem negatywnym beneficjentem wydarzenia został prezydent Kostempski, który widocznie dotknięty już samym faktem organizacji publicznego protestu zapragnął wyżyć się w internecie na organizatorach manifestacji. Na oficjalnym profilu prezydenta na Facebooku zamieścił kilka prześmiewczych i szyderczych komentarzy, w których otwarcie obrażał demonstrantów nazywając ich m.in. frustratami czy awanturnikami. Przyniosło to jednak odwrotny efekt, gdyż oburzeni mieszkańcy w licznych  komentarzach do prezydenckich postów jednoznacznie ocenili te epitety jako nieprzyzwoite, a wręcz hańbiące piastowany przez Kostempskiego urząd. W poniedziałek Kostempski swoje wypowiedzi zmienił, usuwając z nich obraźliwe określenia. Wykasował też większość nieprzychylnych mu komentarzy mieszkańców. Podobnie uczynił Krzysztof Kiełkowski, prezes klubu sztuk walki "Ronin" i znany wielbiciel Kostempskiego. W przeddzień manifestacji zamieścił on post mający znamiona groźby, strasząc w nim uczestników demonstracji kontrpikietą, która miała być zorganizowana m.in. przez zawodników MMA. Z informacji, jakie dotarły do naszej redakcji wynika, że w sprawie groźby Kiełkowskiego zostało złożone zawiadomienie do prokuratury.

Coś w Świętochłowicach drgnęło. Pewni siebie politycy Platformy Obywatelskiej będą musieli zweryfikować pewność i nienaruszalność swoich stanowisk. W Świętochłowicach buduje się inicjatywa zdolna do działania w celu wyeliminowania złej władzy w mieście. Wiele pochlebnych opinii daje nadzieję na rosnące poparcie tego typu działań przez coraz bardziej zorientowanych w co się tu gra mieszkańców.

red.

13-10-2015 admin 8343

 


Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic Manifestacja Pokojowa Przyjaznych Świętochłowic

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Zabierz wszystkie śmieci , z kolesiami włącznie i do Katowic. Pa pa. Całe miasto ma dosyć tych spadochroniarzy.
  • Tak.Z wyjątkiem Masonia to sami pożal się Boże "wierni przyjaciele"Mosia a potem Kostępskiego!Ciekawe co teraz kombinują? Moś załatwiony,czas na....
  • W tej "nieprawomyślnej" części netu, pisano już o tym dobre kilka dni temu:

   https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99toch%C5%82owice-hasie-szk%C5%82o-i-bele-jak-1422878971354991/
 • Zamiast pikietować lepiej niech poczytają co w Wyborczej z 27 października piszą o Tygryskach!!!
  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19093364,tygryski-graja-trener-skonfliktowany-z-urzedem.html

  Piso wnia oryginalna: \\\"Także pracownicy Skałki zwrócili już uwagę na Masonia, bo pewnego razu wzywali przez niego policję. - W szatni przy kortach jedno z pomieszczeń było zamknięte, a ze środka dobiegały odgłosy. Pukałem, ale nikt nie otwierał. Myślałem, że może ukryli się tu złodzieje. Zadzwoniłem po policję. Policjanci również pukali, bez skutku. Trzeba było zorganizować drabinę. Policjantka po niej weszła, zaczęła łomotać w okno. Wreszcie ktoś otworzył. W środku był pan Masoń z młodą dziewczyną - relacjonuje pracownik Skałki.

  - Dziewczyna miała ukończone 15 lat. Zgodnie z naszymi ustaleniami nie doszło do popełnienia czynu zabronionego. Policjanci rozmawiali z matką dziewczyny, która mówiła, że nie ma przeciwwskazań, by jej córka przebywała w towarzystwie tego mężczyzny - mówi Marcin Michalik, rzecznik świętochłowickiej policji\\\".

  Cały tekst: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19093364,tygryski-graja-trener-skonfliktowany-z-urzedem.html#ixzz3qQsfrz6p
 • Najbardziej fałszywy jest ten "myszowaty"! Znacie go z telewizji,nie?
  • Ci których oderwą od "koryta" to dopiero będą protestować
   No chyba, że nie dostaną przepustek w tym samym czasie
   Do PO-niedziałku
  • toś mnie rozbawił!!!!
  • masz na myśli oderwanego od koryta radnego? a może trenera co chciał zostać mosiowym radnym ? a może kolegę mosia którego zrobił prezesem telewizji planszowej? no sorry! ale tam protestowali przeciwko oderwania ich od koryta!żenujący protest!
  • ... albo operowoł - to w końcu lekarz.
 • A gdzie w tym czasie był Świerk? Społ?Albo...?
  • Nie wiem czy łancuszek, ale jakimiś wirtualnymi pieniędzmi się trudni. Gabinecik w stylu Ludwika XVI też ma zacny.
 • Ktoś może wie czy to prawda że Prezydent jest zameldowany w mieszkaniu człowieka który swego czasu prowadził tak zwany łańcuszek szczęścia na czym ludzie stracili majątki a nawet życie i zdrowie, podobno człowiek ten pod nową nazwą na powrót prowadzi łańcuszek ?
  • Trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby porównywać jeden artykół z całym profilem. Wśród tych 5 tyś. ludzi jest również Myszka Miki i niejaka Ania lubię lubię, czyli nic nie warte profile.
  • Bardzo Ci dziękuję "Aniu która lubi" za to, że Osoby "podpisujące się" pod tym artykułem nazwałaś "idiotami". Myślę tak samo jak Ty, że żadna z tych Osób nie jest złodziejem.

   Tak strzelam, że zdecydowana większość Osób "lubiących" ten artykuł, nie wyciąga na miesiąc ponad 6 tys.
   Według Pani Komisarz Elżbiety Bieńkowskiej (byłej Pani Wicepremier w koalicyjnym rządzie PO-PSL, premiera Donalda Tuska) "za 6 tys. złotych to może pracować tylko złodziej lub idiota".
   Więc według kryterium PO, użycie przez Ciebie słowa "idioci" jest całkowicie słuszne.

   Proszę Cię tylko, abyś pod tym samym kątem popatrzyła na poparcie dla artykułu i dla profilu Pana Prezydenta.
   Osoby popierające artykuł, jak już WSPÓLNIE ustaliliśmy, według nomenklatury PO są JEDYNIE "idiotami".
   Czy wśród 5 tys. Osób popierających profil Pana Prezydenta, wszyscy wyciągają na miesiąc ponad 6 tys?
   Może jakąś część spośród "lubiących" profil Pana Prezydenta, można zakwalifikować według nomenklatury PO do "idiotów" lub "złodziei"?

   Jeśli wśród Osób "lubiących" profil Pana Prezydenta znajdują się takie Osoby, to jak według Ciebie rozkładają się wśród nich proporcje pomiędzy "idiotami" i "złodziejami"? Mam nadzieję, że jeśli wśród prezydenckich "Lubisiów", znajdują się Osoby nie zarabiające 6 tys. na miesiąc, to są One TYLKO I WYŁĄCZNIE "idiotami".

   Wszystkich których uraziłem, użyciem słów "idiota" i "złodziej", chciałem przeprosić za język, którego używa/używała Pani Komisarz Elżbieta Bieńkowska
 • coż za porównianie..
  artykuł ten polubiło 65 idiotów a profil pana prezydenta 5 tysięcy ludzi.
  Demonstranci frustraci z czym do ludzi?

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność