Świętochłowickie bomby ekologiczne zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców!
grafika: Przyjazne Świętochłowice

Mieszkańcy Świętochłowic, szczególnie Ci, mieszkający w okolicach stawu Kalina oraz Ajski zdecydowanie są narażeni na duże zagrożenia zdrowotne. Prowadzone prace nad tykającymi bombami ekologicznymi nie pozostawiają złudzeń. Konieczne są natychmiastowe działania profilaktyczne, niezbędne są badania lekarskie mieszkańców tych okolic. Członkowie stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice złożą wnioski o wykorzystanie środków z budżetu obywatelskiego na badania mieszkańców.

 


Mija niemal tydzień od drugiego posiedzenia komisji ds. zagrożeń na terenie miasta Świętochłowice. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w dniu 9 marca. Było doskonałą okazją do podkreślenia faktu, że z inwestycjami ekologicznymi w mieście jest gorzej niż się mogło wydawać. Wskazują na to poniższe trzy kwestie.


Po pierwsze – ignorancja tematu przez władz miasta.


Na spotkanie, pomimo zaproszenia od Przewodniczącego Komisji Marka Palki, nie pojawił się żaden z przedstawicieli urzędu. O ignorancji Prezydenta Kostempskiego wobec komisji, która jest solą w jego oku, mieszkańcy mieli okazję przekonać się na pierwszym spotkaniu. Wówczas zarówno jego nieobecność, jak i indolencja Naczelnik Beaty Grzelec-Spetruk, która sprawiała wrażenie, że nie pamięta nawet jak się nazywa, uwidoczniły brak szacunku do najważniejszego problemy tego miasta, czyli zdrowia mieszkańców. Ale brak obecności może również oznaczać strach przed zbytnią ingerencją mieszkańców w projekty ekologiczne.

 

Nauczeni porażką w sprawie Kaliny, mieszkańcy mają prawo, a wręcz obowiązek monitorować każdy ruch władzy w tej sprawie. Bo to o ich zdrowie chodzi, a nie tych, którzy do tego miasta przyjeżdżają odfajkować kilka godzin z ustalonego sobie zakresu obowiązków. Ponadto kiedy ludzie interesują się realizacją projektów i patrzą władzy na ręce, gwarantuje to większe szanse na właściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy.

 

Przypomnę, że pierwszy wniosek z 2011 roku na rewitalizację stawu Kalina, wyceniony przez urzędników na 51,4mln zł, po przetargu miał być zrealizowany za niecałe 30 mln zł. Teraz urzędnicy Prezydenta, pomimo że zostało zrealizowane ok. 30% projektu, wyceniają projekt już na 72.478.065,00 zł (!). Taka kwota wynika zapisów Wieloletniego Planu Finansowego (Załącznik do uchwały nr XVI/159/15 z dnia 21.12.2015 r. w sprawie zmiany uchwały Nr IV/18/14 Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 19 grudnia 2014 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Świętochłowice na lata 2015 - 2027). O ile założona kwota 51,4mln zł mogła wynikać z nieznajomości tematu, ułańskiej fantazji nowowybranego wówczas Prezydenta, o tyle wartość z przyjętej w przetargu oferty, a także przedłużający się bój z wykonawcą, który ostatecznie będzie rozstrzygany przez niezawisłe sądy, powinny sugerować, że włodarze wiedzą, jak wycenić projekt. Skąd więc zapisy o prawie 72,5 mln zł? Czy Prezydent Kostempski wie o czymś, czego nie chce powiedzieć mieszkańcom?


Po drugie – brak szczegółowych badań.


Zaproszeni goście z uczelni śląskich, choć z ograniczonymi informacjami na temat świętochłowickich bomb ekologicznych, zaskoczyli wnioskami, płynącymi z dotychczasowych działań, szczególnie w zakresie problemu z hałdami na Ajsce. Pani dr hab. Magdalena Misz-Kennan z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przyznała, że jednym z najważniejszych działań, jakie należy przeprowadzić na Ajsce, jest wywiercenie kilkunastu otworów, dowiercenie się do podłoża i zbadanie, co tam jest. Dopiero na podstawie wyników badań powinny być przeprowadzone kolejne działania. Niestety, Prezydent Kostempski w 2011 roku wydał w drodze decyzji administracyjnej zgodę na działania komercyjne, nie zważając na konsekwencje, jakie groziły bez przeprowadzenia tych badań, a jakie w rzeczywistości uwidoczniły się szczególnie latem ubiegłego roku. Pani doktor przyznała, że hałdę należy zlikwidować, bo w przeciwnym razie będzie to tylko odroczenie procesu jej samozagrzewania się. A ponieważ takie hałdy potrafią się palić nawet sto lat, będzie to miało niewątpliwy wpływ na zdrowie mieszkańców.


Z kolei przedstawiciel Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyznał, że zdziwiła go przede wszystkim lokalizacja ambulansu, dokonującego pomiaru badań powietrza. Ambulans stał zbyt daleko od hałdy, by wyniki były rzetelne! Ponadto zabrakło przeprowadzenia szczegółowych badań, uwzględniających odpowiedni rozmiar pyłów zawieszonych w powietrzu. Chodzi o pyły o średnicy ziaren PM1 i PM2,5, które są wielokrotnie mniejsze od wykazanych pyłów PM10, a które w sposób wyniszczający oddziałują na organizm. Jako mniejsze cząstki nie są zatrzymywane przez górne drogi oddechowe ani przez jamę ustną.


Po trzecie – tylko sami mieszkańcy mogą o siebie zadbać.


Skoro sytuacja jest taka zła, to trzeba reagować. W odpowiedzi na potrzeby, wynikające ze szkodliwego działania hałd na Ajsce oraz stawu Kalina, przedstawiłem propozycję przeprowadzenia badań lekarskich mieszkańców okolic obydwu bomb ekologicznych. Zresztą w tej sprawie stowarzyszenie Przyjazne Świętochłowice zwracało się już do Prezydenta w kontekście badań na Kalinie. Bez odpowiedzi. Zatem zwróciłem się z apelem do mieszkańców osiedla Chropaczów i Zgoda, by wsparli w tych dwóch dzielnicach projekty Stowarzyszenia składane w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2016. Mają one na celu dokładne zbadanie środowiska oraz przebadanie mieszkańców wspomnianych terenów. Może nie jest to idealny temat na budżet obywatelski, ale taka jest właśnie w tej chwili potrzeba! Na fecebookowym fanpejdżu Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice dostępne są wnioski wraz z listami do podpisu. W ramach badań przeprowadzone zostanie:

  • badania jakości powietrza w mieszkaniu/pomieszczeniu położonym w bezpośredniej bliskości hałd,
  • badania powietrza w mieszkaniu/pomieszczeniu położonym w niedużej (ok. 100-200m) odległości od hałd oraz badania powietrza w mieszkaniu/pomieszczeniu znacznie oddalonym od hałd (ok. 0,5 km), gdzie wpływ emisji z hałd jest spodziewanie najmniejszy - jako punkt odniesienia.
  • prognozowanie ryzyka zdrowotnego na podstawie modeli EPA US, metodą probabilistyczną tzn. metodą symulacji losowych, odzwierciedlających zmienności populacyjne.


Koszt tych badań oszacowano wstępnie na 98.000,00 zł brutto. Ponieważ limit dla każdej dzielnicy z budżetu obywatelskiego wynosi 100 tys. zł, we wniosku wskazana została potrzeba kontynuacji prac:

  • monitoring biologiczny ludzi, który umożliwia oszacowanie wielkości dawki wchłoniętej, ogólnej bądź zlokalizowanej w określonym narządzie. Monitoring biologiczny ludzi pozwala na ocenę narażenia na substancje, które wchłaniane są do organizmu wszystkimi drogami wraz z różnymi nośnikami zanieczyszczeń. Polega on na pomiarze wskaźników, tzw. biomarkerów w płynach ustrojowych (krew, mocz, ślina, włosy itd.).
  • badania medyczne dla osoby dorosłej: wywiad dotyczący narażenia, wywiad medyczny i badanie lekarskie, pomiar RR, badanie morfologii krwi, badanie ogólne moczu, badania w kierunku zaburzenia funkcji wątroby, badania w kierunku zaburzenia funkcji nerek, spirometria, ew. RTG płuc, indywidualna opinia lekarska na piśmie; oraz
    dla dziecka – jw., z wyłączeniem RTG płuc.


Wnioski w tej sprawie należy składać do 18 marca br. zatem czasu zostało niewiele. To pierwszy etap głosowania na projekty z budżetu obywatelskiego. Później po trzy z każdej dzielnicy będą jeszcze poddane głosowaniu w ankietach. Więcej informacji tutaj


Zamiast podsumowania, będzie krótka konkluzja, tak banalna, że aż przerażająca. Największe spustoszenie w organizmie sieją związki chemiczne, których nie widać gołym okiem. Jeśli włodarze nie zaczną dbać o zdrowie mieszkańców już teraz, za 10-20 lat Świętochłowice będą zamkniętą enklawą, w której każdy zostanie poddany wiecznej kwarantannie. A skoro oni się do tego nie kwapią, to musimy to zrobić sami. Bo ich w tym mieście i tak za ten czas nie będzie…

Daniel Beger

 

___________________________________________________________________

 

Poniżej materiał video z ostatniego spotkania komisji ds ekologicznych, jakie odbyło się 9 marca w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Autorem materiału jest Śląska Telewizja Miejska

 

 

15-03-2016 admin 4100

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Wałki,przekręty itd.A C.B.A lub C.B.Ś nic!Czyli kombinatorstwo w majestacie prawa!
  • Wszystkim zainteresowanych sytuacją firmy VIG, która prowadziła prace na Kalinie proponuję przeczytać wątek od wskazanej strony. Pochodzi z serwisu dedykowanemu inwestorom giełdowym. Ciekawa lektura dla mieszkańców Świętochłowic - http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-4059p10_VIG-Catalyst.aspx
  • W normalnym kraju i w normalnym mieście za straty na Kalinie, za smród Kaliny i Ajski tzw zarząd dostałby kopa , a może i pozew karny - za sprowadzenie zagrożenia i niegospodarność!!!Tutaj grupka radnych i zdeterminowanych mieszkańców próbuje na początek uzyskać jakieś wiadomości dlaczego jest jak jest!!!I co???? I nic!!!Pani kierownik najpierw jakby zapomniała o zaproszeniu, a przybywszy po kolejnych prośbach nawrzeszczała na ciekawskich (polecam ptransmisje pierwszego posiedzenia komisji), nie odpowiedziała na żadne pytanie , a potem jak wynika z drugiego spotkania komisji zaprzestała dyskusji w tym temacie i już nie bywa na tych wywrotowych spotkaniach.Dziwnym trafem ten smród z prawa i lewa kompletnie nie interesuje zarządu miasta jak radnych tzw prezydenckich- dla nich te problemy nie istnieją!!!
    Tylko niezastąpiony, niejaki Kurek błysnął jak zawsze humorem i ludziom z Figuły zaproponował wyprowadzkę na dwa lata!! Co prawda nie wskazał dokąd , ale sam pomysł jest przedni !!!
  • Nie bójcie się, mieszkańcy okolic Kaliny. Wasi obrońcy trzymają sprawę pod "kluczem" Zadali "kluczowe pytania", nie otrzymali "kluczowych odpowiedzi" i sprawę trzymają "pod kluczem".
    Przyjdzie lato, trochę bardziej pośmierdzi, potem przyjdzie zima i smród zniknie. I tylko niektórzy z Was, niestety, zobaczą "dobrą zmianę" w kartotekach lekarskich.
  • Mam BARDZO WIELKĄ PROŚBĘ do WSZYSTKICH "Władających" Świętochłowicami, bierzcie się NATYCHMIAST za rozwiązanie problemu Ajski i Kaliny, bo świętochłowiczanie mogą wziąć przykład z warszawiaków, a PO co to komu

    https://www.youtube.com/watch?v=Bey8S8I_P8g

    Jestem ZDECYDOWANIE PRZECIWKO JAKIEJKOLWIEK PRZEMOCY, nawet w formie TAKIEGO, dosyć w sumie nieszkodliwego "tort(ur)owania" władzy, ale z drugiej strony, mieszkańcom/lokatorom niekiedy nie ma się co dziwić
    Zacznijcie WRESZCIE działać i TRAKTUJCIE LUDZI POWAŻNIE, i to ZANIM i w Świętochłowicach komuś nerwy nie puszczą
  • Niedziela super pogoda +18 stopni i co ano z Kaliny już wali że trzeba okna zamykać!Dzięki pisiory i najlepszy prezydencie miasta Świętochłowice oby los ci odpłacił za te klamstwa i wałki!
  • kto pisze słowo cherbatka przez "ch " - to jest orłem bez skrzydeł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Jedno i to samo od słuchania i czytania tego bełkotu to już w zadzie szczypie!Prawda jest taka że nudziło im się w domu to przyszli się napić darmowej kawusi i cherbatki a przy okazji podyskutować o dupie marynie bo w temacie nic się nie dzieje i zapowiada się na to że jeszcze długo nic dziać się nie bedzie!Mydlenie oczu naiwnym że coś jest grane w tym temacie!
    • Smród jest od lat... Nikt inny też nie wykorzystał szansy, a były.
    • czasem człowiek zabłądzi...
  • Nowoczesna a taka zacofana, taka nieprzyjazna.
    Tak samo było głośno jak Jurczyk był ze Wspólnymi a jaki był wynik ?
    Szyld nic nie zmieni, czlowiek zawsze taki sam...
  • Ciekawe że interesuje Cię tylko Nowoczesna. Czyżby była taka silna?
    A co z PiS i PO?? To oni przecież rządzą.
    A czemu w ogóle mieszasz w to politykę?
    A no tak, bo Przyjazne Świętochłowice intetrsuje polityka, a nie mieszkańcy!!
    • Teren został rozkopany dzięki obecnemu nieudolnemu prezydentowi i jego kolesi, zmarnowano szansę i miliony złotych, zamiast tego smród, wyciete drzewa, proces sądowy w normalnej sytuacji tacy ludzie zdegradowani dozywotnie.
  • Nowoczesna Świętochłowice jest przeciwna badaniom bo lepiej za te pieniądze zrobić kilka placów zabaw dla dzieciaków. Tak mi się wydaje ze tak powiedzom
  • Badania to nie wydatek inwestycyjny, nie spełniają wymagań regulaminu budżetu obywatleskiego. A straszyć ludzi to każdy potrafi, zglębić problematykę, już nie koniecznie. Problem Kaliny to nie tylko staw, a szkodę w środowisku wyrządziła spółka skarbu państwa z terenu Chorzowa. Hałda na Ajsce jest prywatna. I tyle...

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność