Skandal przy Kalinie - zatajono próbki badań wody. Stężenia związków chemicznych groźne dla zdrowia i życia.
fot. Ministerstwo Ochrony Środowiska

Sprawdziły się przewidywania i obawy osób zaangażowanych w wyjaśnienie upadłego projektu rewitalizacji Stawu Kalina. Okazuje się, że Urząd Miasta w Świętochłowicach celowo utajnił część wyników badań stawu, aby te nie przedostały się do opinii publicznej. Wyniki potwierdzają, że Kalina zawiera śmiertelnie niebezpieczne związki chemiczne w stężeniach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy.

 

Wczoraj pełne wyniki badań zostały opublikowane na popularnym blogu politycznym www.kostempskiwonzeswion.pl. W przedstawionym tam artykule możemy przeczytać m.in.:

Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co ich truje i dlaczego jest coraz więcej poronień, chorób nowotworowych i ludzkich dramatów.

Swego czasu Urząd Miasta na swojej stronie internetowej poświęconej blamażowi ekipy Kostempskiego opublikował wyniki badań "wody" Stawu Kalina.

Jak łatwo zauważyć, Urząd nie ujawnił wszystkich wyników badań analizy (...) wystarczy porównać numery stron. Są tylko trzy strony z pięciostronicowego raportu (...). Utajniono też najbardziej newralgiczne wyniki zawartości związków organicznych w tychże próbkach - brakuje aż siedmiu z dziesięciu stron.

Wbrew zasadom Głównego Instytutu Górnictwa, który w dokumentach z analiz zastrzega, iż wyniki badań muszą być publikowane w całości, Urząd utajnił kilkanaście stron tych bardzo ważnych dla mieszkańców wyników.

Całość artykułu wraz z wynikami badań znajduje się na stronie: http://www.kostempskiwonzeswion.pl/kto-utajnil-wyniki/

Z przedstawionych pełnych wyników badań jednoznacznie wynika, że stężenia tzw związków WWA w próbkach ze stawu jest niebezpiecznie wysokie, a nawet śmiertelnie.

 

Należy w tym miejscu jednoznacznie i stanowczo napisać, że od czasu ostatniego spotkania prezydenta Kostempskiego z mieszkańcami dzielnic położonych wokół stawu Kalina nie zmieniło się absolutnie nic względem poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, lub zmiany uciążliwości trującego stawu. Od wielu miesięcy temat skażonego stawu jest drążony jedynie przez przedstawicieli stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice", którzy za pomocą dostępnych środków próbują zaangażować w rozwiązanie problemu wszelkie instytucje. Te jednak nie chcą widzieć świętochłowickiego dramatu, umywając ręce od pomocy w rozwiązaniu problemu.

Ciekawostką jest fakt, że niezależnej analizy próbek ze stawu podjęli się onegdaj eksperci z Republiki Czeskiej. Wyniki ich badań potwierdziły, że wody tuż nad osadami, oraz same osady są wielokrotnie mocniej skażone niż badane przez GiG wody powierzchniowe. Z tego właśnie powodu wykonawca pierwotnego projektu rewitalizacji wskazał władzom Świętochłowic, że zastosowanie narzuconej przez gminę technologii napowietrzania wody jest zbyt niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców oraz środowiska. Sprzeciw wykonawcy jak pamiętamy stał się zarzewiem konfliktu wywołanego przez świętochłowickich urzędników, który spowodował przerwanie prac i wypowiedzenie umowy przez wykonawcę, a docelowo niepowodzenie projektu.

Nie widać nadziei na rozwiązanie śmierdzącego problemu. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy już w zapewnienia Dawida Kostempskiego na kolejną próbę rewitalizacji stawu. Do naszej redakcji dociera coraz więcej sygnałów o tym, że zagrożeni mieszkańcy czują się lekceważeni przez władze i urzędników. Pojawiają się nawet zapowiedzi prywatnych pozwów sądowych przeciw gminie. W opinii wielu ludzi jedynym rozwiązaniem jest doprowadzenie do całkowitej zmiany osób zarządzających miastem oraz powierzenie problemu Kaliny zespołowi kompetentnych fachowców i urzędników. W środowisku samorządowców oraz działaczy organizacji od jakiegoś czasu mówi się o konieczności odwołania prezydenta i rady miasta w referendum, oraz wymiany zasiedziałych i niekompetentnych urzędników. Staw Kalina ma być jednym z gwoździ do ich politycznej trumny.

red.

 

Aktualizacja: W dniu dzisiejszym w telewizji TVS w programie Silesia Informacje wyemitowano także obszerny materiał na temat utajonych wyników badań stawu Kalina.

http://www.tvs.pl/silesiainformacje  (wydanie z 2 września)

02-09-2015 admin 5973

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Co się stanie?
  Gdy Oreo dam
  Delfinowi....?


  ...

  ?
  • Taką mamy opozycję.
  • Potwierdzam. Byłem na tym spotkaniu i słyszałem co P.Nowak mówił.
  • podczas tego spotkania Zbigniew Nowak został podobno pomówiony przez prezydenta, odgrażał się procesem - jakieś wieści w tej sprawie?
 • Od czerwca (spotkania w SP8)nadal nic nie robią!!!!Powinni ludzie wziać pana prezydenta i przywiązać nad Kaliną na pare godzin żeby poczuł co to smród.może by coś zaczęli robić :( Tu sie nie da mieszkać!!!!!!!!!!!Ratujcie!!!!!!!!!!!!!
  • Przyjedź nad KAline to poczujesz dopiero chemiczny smród.nie idzie oddychać bo w gardle drapie!!
  • Może jakiś link?
  • Można być dyrektorem z przypadku, ale nie trzeba zaraz robić z siebie kretyna! No chyba, że chłopie musisz:-/
  • Ty też możesz dziś tylko gdybać, gdybyśmy się wzięli we trójkę za oczyszczanie stawu w 2011, od kiedy zostal złożony wniosek o dofinansowanie, czy Kalina nie zostałaby do dziś oczyszczona. Niebawem minie 5 lat, jak prezydent złożył wniosek o dofinansowanie rewitalizacji stawu. Co będzie za kolejne 5 lat? Pstro. Chyba że w tym czasie zmieni się władza, a realizacja inwestycji zostanie scedowana na poziom regionalny.
   Mając przez ponad 2 lata ponad 44 mln zł na stole i nieumiejętność ich wydatkowania to plama pokroju na skalę kraju takich inwestycji jak metro w Wawie czy stadion w Chorzowie!
  • Chwilowe rozdwojenie jaźni? :) Z tego co wiem, właściciele portalu mają przeciwne zdanie do działań prezydenta w kontekście oczyszczenia stawu Kalina. Starają się być bezstronni, ale to w kontekście działań obecnych władz miasta jest wręcz sprzeczne z etycznym postępowaniem.
   Ukrywanie dokumentów przed mieszkańcami, w tym tłumaczeniem, że to celowe działanie (tak mówili podczas czerwcowego spotkania z mieszkańcami Zgody w SP8), mające związek z procesem sądowym w byłym wykonawcą, jest co najmniej zastanawiające, nieprawdaż? Nawet, gdyby do ukrycia były tylko błędy ortograficzne, to zawsze gra na zwłokę. A im o to właśnie chodzi...
  • Celowa próba zwrócenia uwagi na błędy ortograficzne, nie na merytorykę, jest już niemodna. Tak robi obecna władza, że próbuje wrzucać tematy poboczne, zamaist skupić się na głównych.Proponuję mimo wszystko uderzyć w merytoryczne aspekty problemu Kaliny...
  • A komu pani/pan to zgłosił? Oprócz portalu, który nie jest władny w tym zakresie... Proponuję się skontaktować albo z Przyjazne Świętochłowice, albo z radnym Bawejem, albo z dyrekcją WIOŚĆ lub PSSE
 • Nie macie wrażenia, że to Kostempski chce nas wytruć? Skażenie znane od lat 90 XX wieku, a tu się pisze o ukrywaniu wyników badań. Stężenia coraz niższe - skandal? Hajduki wpisane na listę 80 największych trucicieli w kraju (dwie dekady temu). A tu nagle ktoś po tylu latach coś niby ukrywa. Żenada na tym portalu. Można być opozycjonistą, ale nie trzeba się robić głupcem.
 • rzaden Beger nie będzie tu mącił wody w kalinie!
  ci nieokszesani rebelianci polegną jak polaczki dziś w frankwurcie!
  • Delfin cię sponsoruje czy sama jesteś tak głupia?

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność