Nabijanie przez ankietowanie - czyli jak uzyskać pozytywny wynik tzw. konsultacji społecznych
fot. Free royalites

Dzięki naszym czytelnikom oraz osobom zaprzyjaźnionym z redakcją portalu dowiedzieliśmy się o nowej formie pozyskiwania społecznego poparcia dla działań prowadzonych przez prezydenta Świętochłowic. Ta nowa forma to wynajmowanie prywatnych firm zajmujących się badaniami opinii społecznej.

 

Świętochłowice to jedno z najbiedniejszych miast w Polsce, które oprócz zrujnowanych finansów wpadło już w zawansowaną pętlę kredytową. Nie przeszkadza to jednak politykom Platformy Obywatelskiej sprawującym obecnie władzę w mieście w zlecaniu drogich, zewnętrznych badań opinii publicznej. Tak jakby tego rodzaju pracy nie mogli wykonać chociażby świętochłowiccy urzędnicy lub bezrobotni mieszkańcy w ramach zleconych prac. Cóż, być może w tym drugim wypadku wyniki takiego badania nie zadowoliły by prezydenta Świętochłowic.

Jak doskonale wie większość naszych czytelników, w Świętochłowicach - nieopodal zrewitalizowamych wież kopalni Polska powstaje spalarnia śmieci. Rzekomo eksperymentalna, ale jednak spalarnia, o czym pisaliśmy tutajtutaj i tutaj. Warto wrócić do tego tematu, gdyż okazuje się, że jednym z wątpliwych czynników przy podejmowaniu decyzji o budowie tej spalarni był brak konsultacji społecznych. Tymczasem dziś do wielu mieszkańców Świętochłowic nieoczekiwanie dodzwonili się w tej sprawie ankieterzy prywatnej agencji PBS (www.pbs.pl).

Ankieterzy poza standardowymi pytaniami o wiek lub wykształcenie płynnie przechodzą do pytań dotyczących energii odnawialnej i sposobów pozyskiwania jej z odpadów. Pada też pytanie dotyczące opinii na temat możliwej budowy spalarni odpadów w Świętochłowicach. Sugeruje się rozmówcom, że uciążliwość takiej spalarni ma być niewielka. W rozmowie pada nazwa projektu Life Cogenaration, co oznacza, że ankieta dotyczy budowy spalarni na Zgodzie, która jest częścią tego projektu. W rozmowach z ankieterami, które z pewnością będą kontynuowane warto być uważnym, ponieważ odpowiedzi mieszkańców Świętochłowic, zebrane w raporty i statystyki mogą później zostać przedstawione opinii publicznej jak odbycie konsultacji z mieszkańcami. Może się wówczas okazać, że mieszkańcy nieświadomi intencji tej ankiety wyrażą nieświadomie poparcie dla tej inwestycji.

Jak się okazuje - to nie jedyna zlecona ankieta. Do redakcji lokalnych mediów rozesłano dziś list polecający zastępcy prezydenta Świętochłowic Bartosza Karcza. Karcz prosi w nim mieszkańców o umożliwienie innej firmie wykonania badania opinii społecznej dotyczącej uwarunkowań transportowych w mieście Świętochłowice. Spółka Collect Consulting, która otrzymała to zlecenie ma swoją siedzibę w Katowicach przy ul. Rolnej. W piśmie czytamy m.in.

Opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej do 2030 roku pozwoli na określenie długofalowej wizji rozwoju transportu i mobilności dla całej algomeracji miejskiej.

Brzmi patetycznie, nie wiadomo tylko czyja to wizja. Zestaw uniwersalnych frazesów motywujących to badanie a uwzględnionych w piśmie Karcza raczej nikogo nie przekona. Mieszkańcy nie wierzą już w magiczną różdżkę zarządców Świętochłowic.

Badanie to, jak ogłasza Collect Consulting odbędzie się m.in. w gospodarstwach domowych, miejscach nauki, zakładach pracy. A więc w tym przypadku możemy liczyć się z wizytami w świętochłowickich mieszkaniach. Nie tak dawno borykaliśmy się z problemem sprzedawców - domokrążców. Wszystko wskazuje na to, że niebawem tę tradycję przejmą ankieterzy firm wynajętych przez Świętochłowickie władze. Na szczęście każdy z nas sam decyduje, czy chce brać udział w tego typu "propozycji".

red.

23-09-2015 admin 2999

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • W tej całej zabawie gdzieś uszedł jeden szczegół : kto i jakim prawem udostępnił mój telefon tym ankieterom. Podejrzewam,że to w naszym miasteczku , jeśli ktokolwiek podał urzędnikom numer telefonu załatwiając jakąś sprawę potem już ci posiadacze numeru wykorzystali go do swoich celów bez zgody , bo nikt mnie o to nie pytał.
  Jak jeszcze kogoś będą ankietować proszę zapytać skąd posiedli numer telefonu ankietowanego!!!
 • Właśnie dzisiaj zostałem ankietowany!!!Prymitywność i prostactwo tej manipulacji jednoznacznie wskazuja na pozyskanie taniej , nieudolnej firemki i na autora - miejscowego cepa z mniemaniem geniusza!!!Baba niby pyta ,że to ogólnopolskie i o odpadach , a potem niby pyta , a zaraz zgaduje "a nie mieszka pan czasem w Świętochłowicach- co za traf - przecież dzwoni na komórkę i odgaduje gdzie pierdzę w stołek - genialne to???"Potem seria głupawych pytań znacznej ogólności rodem z gazety w kiblu porzuconej z natury czy lepiej jak pachnie czy jak śmierdzi i nagle wchodzimy w nasz grajdołek i to w szczegóły i ta pyta o eksperyment ze spalaniem , podaje nazwe firmy , że dotowana ,że nowoczesna i ,że w programie działa pod znanym tytułem, no i czy znam firmę i czy cieszę sie ,że taka będzie smrodzić!!!Rżnę głupa ,że nie wiem , nie słyszałem i wtedy okazuje sie ,że oni tak po prowdzie w dupie mają gospodarkę odpadami w kraju ,ekologię i inne bzdety, a chodzi tylko i wyłącznie o miejscowy byznesik , a wszystkie inne pytania to taka nieudolna ,i prostacka zasłona dymna aby się na początek załgać i pozwolić dojść do celu polegającego na wtłoczeniu w łeb ankietowanego jako jedynie słuszną konkluzję konieczną budowę splarni śmieci, bo to fajne i potrzebne i na peno uszczęśliwi tubylców jak nic innego!!!!!Żałosne to jak nasze miasteczko jego namiestnicy!!!!Tyle ,że mowa dotyczy spalarni odpadów, osadów z oczyszczalni ścieków- czyli temn tzw eksperyment rozwija się i nabiera tempa!!!
  • Jaki z ciebie obserwator to można zobaczyć na ilości łapek w dół pod Twoim komentarzem. Nie jesteś żaden obserwator tylko perfidny kłamca i założe sie że nasłany przez tych co to mają interes w tej spalarni. Pół roku siedzieliście cicho dopóki sam wasz prezesik sie nie wygadał w wyborczej że to jest spalarnia. Więc skończ D U P C Y Ć F L E K I bo i tak nit ci nie uwierzy. Po pierwszym dymku z komina tej spalarni bedziecie tam mieli najazd wqrwionych obywateli. Tyle do Ciebie i spadaj.
 • Wyjechałem ze Świętochłowic kilka lat temu, obserwuję jednak w miarę możliwości co się dzieje w tym mieście. Dziwią mnie takie artykuły, które wskazują o niewiedzy redaktorów, a już na pewno braku umiejętności dziennikarskich- bo jak nie wiem to nie piszę. Coś dzwoni ale nie wiadomo w jakim kościele, jakieś badania opinni publicznej, ale jakie pytania - przecież te można uzyskać, czemu mają służyć i kto dokładnie brał w nich udział? Haaa zero szczegółów, więc artykuł typu plotka bez wartości i sensu, ośmieszający portal i jego redaktorów, chciałoby się powiedzieć żenada. Normalną rzeczą jest badanie opinii publicznej, co w tym strasznego? To chyba dobrze, że pytają, zresztą z artykułu wynika że jak pytają to źle i jak nie pytają to też źle. Patrząc naprawdę z boku odnoszę wrażenie, że cokolwiek by się zdarzyło dobrego czy złego za obecnej władzy to byłoby złe, a przecież nie wszystko jest z inicjatywy polityków. Narzekacie że nie ma pracy jest bieda i zanieczyszczenia, a wydaję się że jakby prywatny inwestor wybudował teraz fabrykę i chciał zatrudnić setki ludzi, to też byłoby źle, bo zły czas sobie wybrał. Oddzielajcie biznes i ekologię od polityków, bo zrazicie wszystkich do siebie i ze Świętochłowic nie zostanie nic, tylko wieczni narzekacze i niezadowoleni. Piszecie o projekcie Life cogeneration, o jakiś spalarniach, z ciekawości wszedłem na stronę tej inwestycji i wystarczyło zrozumieć, że ze spalarnią ma to mało wspólnego, ale cóż to następny przykład na to, że redaktorowi nie chciało się przejechać dopytać, albo przynajmniej otworzyć google i poszukać. Jestem zrozpaczony tym co czytam, bo wydaje mi się że takie działania to istna samozagłada, a przede wszystkim dezinformacja.
 • Dzisiaj zgłosili sie do mnie ankieterzy , przedstawili temat j.w ,ale z braku czasu musiałem ich spławić - co uczyniłem grzecznie i stanowczo!!!
 • Do mnie dzisiaj zadzwonił Pan i od razu mnie zdziwiło jak Pan zapytał z jakiego miasta jestem?????? ankieterów z reguły interesuje wielkość miasta a nie nazwa........oczywiście pytania były tak skonstruowane, że analiza odpowiedzi pewnie wyjdzie "95 % mieszkańców jest za pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych" bo kto nie jest za ekologią.... ale nie pod oknami a o to już nie pytają ..............
  • Opór to może mieć twoja kobitka ... albo opornik geniuszu.
   Mnie ciekawi skąd te ankietery miały mój numer telefonu, akurat mi się trafiła rozmówka
 • Staw Kalina, wysypisko śmieci, spalarnia odpadów - trójkąt Bermudzki a w środku niewinni mieszkańcy narażeni na choroby.
  To Polska w budowie. "PO buduje, buduje i nie chce przestać".
  MAMY GZIEŚ TAKIE BUDOWANIE!
 • tu panuje obłęd i psychoza... szkoda, bo mógł być opór... Studia transortowe takie, jak plany mobilności mieskiej są wymagane przez UE w nowej perspektywie finasowej. Wszystko jest be... Żenada, opozycja choby na wsi - anty, tylko nie wie czemu. beee...

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność