Jak leczyć w Świętochłowicach nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (NTM) dotyka co ósmą kobietę w wieku do 39 lat, co drugą po menopauzie. Większość ukrywa ten problem nawet przed lekarzem. A nietrzymanie moczu to choroba, którą – choć jest przewlekła – można skutecznie leczyć. Można to leczyć także w Świętochłowicach.

 

Nietrzymanie moczu dotyczy obojga płci, ale kobiety cierpią z tego powodu 2 razy częściej niż mężczyźni. Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się popuszczaniem moczu czasem podczas nawet niewielkiego wysiłku – w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów, chodzenia, biegania czy ćwiczeń fizycznych. Dla większości kobiet jest to problem niezwykle wstydliwy, co potwierdzają także statystyki. Blisko 2/3 kobiet z nietrzymaniem moczu nigdy nie konsultowało się z lekarzem. A te, które zdecydowały się na rozmowę ze specjalistą, zwlekały z tym średnio 3 lata. Jeżeli do tej pory nic nie zrobiłaś ze swoim problemem, czas to zmienić.


Nietrzymanie moczu to twój problem - więc zacznij leczenie

Schorzenie, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, nie minie samo. Wręcz przeciwnie, będzie postępować. Zwykle zaczyna się po 45.–50. roku życia, gdy spada poziom hormonów płciowych, ale może pojawić się znacznie wcześniej. Przyczyną nietrzymania moczu może być bowiem ciężki poród, częste zakażenia układu moczowego, zapalenia pochwy czy wieloletnia ciężka praca fizyczna. Lekarz, do którego pójdziesz (ginekolog lub urolog), przeprowadzi z tobą wywiad, zbada cię, zleci posiew moczu, stężenie kreatyniny i mocznika w surowicy krwi, USG oraz badanie urodynamiczne lub radiologiczne. Na podstawie wyników ustali przyczynę zaburzeń, a następnie zaleci właściwą terapię.


Leczenie NTM daje dobre efekty

Leczenie nietrzymania moczu trwa długo, ale zwykle daje bardzo dobre efekty, dlatego nie zniechęcaj się. Niech wytrwałości dodaje ci myśl, że uwolnisz się od lęku przed zmoczeniem ubrania czy krzesła i życie stanie się łatwiejsze.


Pomocne ćwiczenia mięśni Kegla

Gdy choroba nie jest zaawansowana, terapię rozpoczyna się od intensywnych ćwiczeń mięśni dna miednicy (tzw. ćwiczeń mięśni Kegla). Nie obawiaj się, są one proste. Oto kilka przykładów:

Usiądź wygodnie na krześle. Stopy oprzyj na podłożu, ustaw nogi w lekkim rozkroku. Pochyl się do przodu, opierając łokcie na udach. Ta pozycja blokuje napinanie pośladków i mięśni brzucha. Teraz napnij i wciągnij mięśnie odbytu do wnętrza ciała, wytrzymaj, odlicz do 10 i rozluźnij je, licząc do 5. Powtórz 6 razy.

Skoncentruj się na pochwie: napnij ją, wytrzymaj, licząc do 10, i rozluźnij się. Powtórz 6 razy. Powtarzaj te ćwiczenia po kilka razy w ciągu godziny, ale nie dopuszczaj do zmęczenia mięśni i bólu. W ciągu dnia powinnaś wykonać 50–120 powtórzeń. Najlepiej podzielić je na 5–10 sesji i stopniowo wydłużać czas napinania mięśni Kegla. Kiedy opanujesz te ćwiczenia w pozycji siedzącej, będziesz je mogła wykonywać również stojąc i leżąc.


Trenuj pęcherz

Dobrym ćwiczeniem wzmacniania mięśni jest świadome odraczanie oddawania moczu. Jeśli poczujesz parcie na pęcherz, nie biegnij w popłochu do łazienki. Zaciśnij mięśnie i chwilę odczekaj. Gdy oddajesz mocz, staraj się co jakiś czas zacisnąć mięśnie tak mocno, aby zatrzymać jego strumień.


Leczenie nasilonego nietrzymanie moczu to elektrostymulacja

Przy większym nasileniu dolegliwości lekarz może zaproponować ci zabiegi elektrostymulacji pęcherza, czyli pobudzanie mięśni dna miednicy do skurczu poprzez zastosowanie prądu elektrycznego o określonych parametrach. Inna metoda wzmacniania tych mięśni jest biofeedback, czyli kontrolowane zarówno przez lekarza, jak i pacjentkę ćwiczenie skurczów dna miednicy przy zastosowaniu specjalnej aparatury.
Co dziesiąty Polak ma problemy z nietrzymaniem moczu


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/nietrzymanie-moczu-mozna-wyleczyc_38138.html

22-06-2016 admin 1510

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność