Rewitalizacja stawu Kalina vol 2 czyli zielone światło dla prezydenta
fot. kalina.swietochlowice.pl

19 września b.r. podczas obrad XXV sesji Rady Miasta Świętochłowice radni  jednogłośnie upoważnili prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego do rozpoczęcia starań o uzyskanie finansowania kolejnej próby oczyszczenia stawu Kalina. Nie mogło być inaczej, gdyż wartością najważniejszą jest zdrowie mieszkańców Świętochłowic, mimo to nie ustają  głosy i komentarze poddające w wątpliwość zdolność prezydenta do osiągnięcia tego celu.

 

Relację z obrad sesji dzięki uprzejmości Śląskiej Telewizji Miejskiej prezentujemy poniżej.

 

Obszerny i osobisty artykuł o wdzięcznej nazwie: "Dzień Świstaka czy dzień jesiotra?" dotyczący nowych pomysłów Kostempskiego na Kalinę zamieścił na swojej stronie internetowej Marek Palka - Przewodniczący Rady Miasta Świętochłowice. W treści czytamy m.in.


Pamiętacie państwo film „Dzień Świstaka”? Bohater budzi się kilka dni z rzędu odkrywając, że niezmiennie wraca do przeżytego już wcześniej dnia. I tylko on ma tego świadomość, ponieważ wszyscy inni zachowują się, jakby powtarzające się zdarzenia nigdy nie miały miejsca. Dziś czuje się trochę tak, jakbym był aktorem w filmie „Dzień Jesiotra”. Fabuła jest podobna do wspomnianego obrazu. Główny bohater zachowuje się tak, jakby tylko on wiedział, że coś się powtarza. Niestety, tym razem aktorzy i statyści wiedzą, że już coś podobnego przeżyli.


Z kolei radny Zbigniew Nowak, jedna z osób, które w szczególny sposób walczą o interesy mieszkańców Świętochłowic jeszcze przed rozpoczęciem sesji napisał do naszej redakcji:


Z przykrością stwierdzam że mimo powagi sytuacji ten projekt to kolejny dokument przedstawiany  radnym w ostatniej chwili bez możliwości przeprowadzenia dogłębnej analizy. Nie ulega wątpliwości, że stawia się radnych pod ścianą.

Przykre jest także to, że ci sami ludzie, którzy odpowiadają za niepowodzenie poprzedniego projektu teraz  przedstawiają kolejny plan w tym samym temacie i kolejny raz mimo ewidentnych swoich wcześniejszych  zaniedbań  mówią o nim w samych superlatywach. My jako radni niestety nie mamy na teraz innej opcji jak poprzeć kolejną próbę, gdyż najważniejsi są mieszkańcy. Uważam jednak, że jeśli dojdzie do uzyskania finansowania Prezydent nie powinien być uczestnikiem tych prac. Inną rzeczą jest własny wkład gminy. Skąd go wziąć? Wydaje się to mało realne nawet przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Czy za potrzebą uczestnictwa w projekcie nie pójdą kolejne próby emisji milionowych obligacji?  Miasto już teraz żyje na kredyt. Dziesiątki hucznych imprez i festynów pogrążają je jeszcze bardziej.


Swoim komentarzem podzielił się znami także przewodniczący stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice Daniel Beger. To organizacja, która najbardziej zaangażowała się w wyjaśnienie niepowodzenia poprzedniego projektu:


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, czyli instytucja organizująca konkurs, z którego ma być dofinansowana rewitalizacja Kaliny, na swojej stronie zamieścił informację, że w ramach konkursu, do którego będzie aplikować Gmina w październiku, alokacja, czyli cała suma dla wnioskodawców, wynosi 50 mln zł. Tyle samo co w konkursie czerwcowym. Nie dla Świętochłowic, nie dla Śląska, ale dla wszystkich projektów, jakie spłyną z całego kraju. Wartość projektu przedstawionego przez Prezydenta wynosi 70 mln zł i może otrzymać maks. 85% z UE, czyli 59,5 mln zł. Z tego wynika, że NFOŚ powinien dorzucić do konkursu jeszcze ok. 10 mln zł. Są dwa wyjścia: albo projekt zostanie odrzucony na etapie formalnym, albo otrzyma dofinansowanie na dużo niższym poziomie, czyli Gmina będzie musiała dorzucić nie zakładane przez Prezydenta Kostempskiego 11,5mln zł, a 20-30, a może nawet 40 mln zł, czyli nawet więcej niż proponował poprzedni wykonawca. Istnieje ryzyko, że Gmina tego nie udźwignie, przez co realizację kolejnej wersji projektu należy uznać za bardzo ryzykowną.


Być może właśnie to ryzyko jest powodem, dla którego na facebook'owych profilach świętochłowickich prezydentów nie znajdziemy ani wzmianki o nowym planie rewitalizacji Kaliny. Milczy na ten temat także strona Urzędu Miasta. Nie milczą za to mieszkańcy okolic stawu, którzy stracili już chyba nadzieję na wyczyszczenie stawu. Zwłaszcza, jeśli prezydent ich miasta ignorując ich wielokrotne zgłoszenia i alarmy wypowiada się na sesji Rady Miasta w taki sposób:


- Ja się oczywiście zgadzam z badaniami chemicznymi, które zostały przeprowadzone wokół stawu Kalina. Natomiast absolutnie z tego nie wynika jaki wpływ te związki chemiczne mają na zdrowie człowieka.

 

O jesiotrach tym razem nie wspomniano.

 

red.

 

21-09-2016 admin 6639

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Pewnie Leopold co dnia ślini się na widok tej fotki z avatara, ciekawe tylko czy redakcja ma zgodę na publikację wizerunku lub kasę na ewentualny proces o naruszenie dóbr osobistych :)
 • jedno pytanie- co z pieniędzmi ( dotacją) z pierwszego planu rewitalizacji - zadania nie wykonano -czyli pieniaqdze trzeba zwrócić do UNII- gdzie sone są?
  • Nie jestem pewny, ale z tego co widzę masz w swoim obrazu zdjęcie dyrektora Osir Tomka Sikorskiego jak pozował do jakiegoś randkowego portalu. ładnie to tak?
 • Ten co uwalił ostatnio roboty powiedział z trybuna : ja jako praktyk!!!!Może bardziej praktykant????
 • Panie Nowak najlepiej źadnych imprez nie organizować, zamknąć ośrodek skałka i juź jest oszczędność
  • Kolego kogo masz na myśli z tym stanem zdrowia? Chyba pana przewradmiej?
 • Wielkim nadużyciem jest publicznie wskazywać z imienia i nazwiska i mówić o jego stanie zdrowia tym bardziej że prawdopodobnie było to kłamstwo bo wymieniona osoba podobno leczyła się na chorobe nowotworową oraz jej krewni.
 • Wyświechtane frazesy delfina zwalają z nóg. Dołożę starań, tym razem projekt dopracowany, śmiech na sali. Kto ci w to uwierzy ty polityczny cfaniaku????? Ściemniasz jak 15 latek nie ma cie gańba?? Kto ci uwierzy ? kto? A innym ku przestrodze pewne moje przemyślenie! Zobaczcie że duża część roboty została zrobiona przez poprzednią firmę a w nowym projekcie na pewno będzie to jeszcze raz rozpisane! Nowa firma nie poniesie tych kosztów bo to już zrobione! Ale na pewno za to zapłacimy! Do diabła czy nie jest szaleństwem ta cała akcja z kaliną? pierwszy proijekt wybioeramy wykonawcę coś tam mu skapniemy kase z unii weźmiemy ale go nie skończymy bo lepiej wziąć znów kase z unii i znaleźć nowego wykonawce który część roboty ma zrobionej ale zapłacimy za to a koszty..... i tu sie dopowiedźcie!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność