Rewitalizacja stawu Kalina vol 2 czyli zielone światło dla prezydenta
fot. kalina.swietochlowice.pl

19 września b.r. podczas obrad XXV sesji Rady Miasta Świętochłowice radni  jednogłośnie upoważnili prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego do rozpoczęcia starań o uzyskanie finansowania kolejnej próby oczyszczenia stawu Kalina. Nie mogło być inaczej, gdyż wartością najważniejszą jest zdrowie mieszkańców Świętochłowic, mimo to nie ustają  głosy i komentarze poddające w wątpliwość zdolność prezydenta do osiągnięcia tego celu.

 

Relację z obrad sesji dzięki uprzejmości Śląskiej Telewizji Miejskiej prezentujemy poniżej.

 

Obszerny i osobisty artykuł o wdzięcznej nazwie: "Dzień Świstaka czy dzień jesiotra?" dotyczący nowych pomysłów Kostempskiego na Kalinę zamieścił na swojej stronie internetowej Marek Palka - Przewodniczący Rady Miasta Świętochłowice. W treści czytamy m.in.


Pamiętacie państwo film „Dzień Świstaka”? Bohater budzi się kilka dni z rzędu odkrywając, że niezmiennie wraca do przeżytego już wcześniej dnia. I tylko on ma tego świadomość, ponieważ wszyscy inni zachowują się, jakby powtarzające się zdarzenia nigdy nie miały miejsca. Dziś czuje się trochę tak, jakbym był aktorem w filmie „Dzień Jesiotra”. Fabuła jest podobna do wspomnianego obrazu. Główny bohater zachowuje się tak, jakby tylko on wiedział, że coś się powtarza. Niestety, tym razem aktorzy i statyści wiedzą, że już coś podobnego przeżyli.


Z kolei radny Zbigniew Nowak, jedna z osób, które w szczególny sposób walczą o interesy mieszkańców Świętochłowic jeszcze przed rozpoczęciem sesji napisał do naszej redakcji:


Z przykrością stwierdzam że mimo powagi sytuacji ten projekt to kolejny dokument przedstawiany  radnym w ostatniej chwili bez możliwości przeprowadzenia dogłębnej analizy. Nie ulega wątpliwości, że stawia się radnych pod ścianą.

Przykre jest także to, że ci sami ludzie, którzy odpowiadają za niepowodzenie poprzedniego projektu teraz  przedstawiają kolejny plan w tym samym temacie i kolejny raz mimo ewidentnych swoich wcześniejszych  zaniedbań  mówią o nim w samych superlatywach. My jako radni niestety nie mamy na teraz innej opcji jak poprzeć kolejną próbę, gdyż najważniejsi są mieszkańcy. Uważam jednak, że jeśli dojdzie do uzyskania finansowania Prezydent nie powinien być uczestnikiem tych prac. Inną rzeczą jest własny wkład gminy. Skąd go wziąć? Wydaje się to mało realne nawet przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Czy za potrzebą uczestnictwa w projekcie nie pójdą kolejne próby emisji milionowych obligacji?  Miasto już teraz żyje na kredyt. Dziesiątki hucznych imprez i festynów pogrążają je jeszcze bardziej.


Swoim komentarzem podzielił się znami także przewodniczący stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice Daniel Beger. To organizacja, która najbardziej zaangażowała się w wyjaśnienie niepowodzenia poprzedniego projektu:


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, czyli instytucja organizująca konkurs, z którego ma być dofinansowana rewitalizacja Kaliny, na swojej stronie zamieścił informację, że w ramach konkursu, do którego będzie aplikować Gmina w październiku, alokacja, czyli cała suma dla wnioskodawców, wynosi 50 mln zł. Tyle samo co w konkursie czerwcowym. Nie dla Świętochłowic, nie dla Śląska, ale dla wszystkich projektów, jakie spłyną z całego kraju. Wartość projektu przedstawionego przez Prezydenta wynosi 70 mln zł i może otrzymać maks. 85% z UE, czyli 59,5 mln zł. Z tego wynika, że NFOŚ powinien dorzucić do konkursu jeszcze ok. 10 mln zł. Są dwa wyjścia: albo projekt zostanie odrzucony na etapie formalnym, albo otrzyma dofinansowanie na dużo niższym poziomie, czyli Gmina będzie musiała dorzucić nie zakładane przez Prezydenta Kostempskiego 11,5mln zł, a 20-30, a może nawet 40 mln zł, czyli nawet więcej niż proponował poprzedni wykonawca. Istnieje ryzyko, że Gmina tego nie udźwignie, przez co realizację kolejnej wersji projektu należy uznać za bardzo ryzykowną.


Być może właśnie to ryzyko jest powodem, dla którego na facebook'owych profilach świętochłowickich prezydentów nie znajdziemy ani wzmianki o nowym planie rewitalizacji Kaliny. Milczy na ten temat także strona Urzędu Miasta. Nie milczą za to mieszkańcy okolic stawu, którzy stracili już chyba nadzieję na wyczyszczenie stawu. Zwłaszcza, jeśli prezydent ich miasta ignorując ich wielokrotne zgłoszenia i alarmy wypowiada się na sesji Rady Miasta w taki sposób:


- Ja się oczywiście zgadzam z badaniami chemicznymi, które zostały przeprowadzone wokół stawu Kalina. Natomiast absolutnie z tego nie wynika jaki wpływ te związki chemiczne mają na zdrowie człowieka.

 

O jesiotrach tym razem nie wspomniano.

 

red.

 

21-09-2016 admin 6799

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • No przeca że niy szkodzi mom tam garaż przeszło dwadziścia lot i jeszcze sie nie zawaloł.A i lod rana dużo ludzisk tam szpaciruje szlakiem psiego kloca i som radzi że jeszcze mogom tam łazić!To je jednym slowem uzdrowisko!
 • Tym co mówią, że Kalina nie szkodzi zdrowiu życzę, aby razem ze swoimi dziećmi musieli spędzić jeden tydzień w jej okolicy. Ciekawe czy daliby radę i dalej robili sobie jaja.
  • Ja Tobie dałem plusa za ten wpis. Zgadza się! Prawda boli! Boli jak cholera! Dlatego, jak do kogoś kto żyje w zakłamaniu prawda dociera, to często zaczyna się znieczulać, a to alkoholem, a to narkotykami, albo innymi niezdrowymi, czy zakazanymi rozrywkami. Albo wszystkim jednocześnie. To taka swoista terapia antybólowa. Dlatego, aby uniknąć szoku i związanego z tym bólu, należy żyć zawsze w prawdzie.
 • Dawać mi minusy. Bo prawda boli :)
  • A na czym niby polega ten "sukces Kaliny"? Już mniejsza z tym kto, ale czy na dzień dzisiejszy jest się czymkolwiek chwalić? Czy Mistrz Polski w piłce skopanej Legia Warszawa powinna się chwalić tym, że w pierwszym meczu po dwudziestu latach w Lidze Mistrzów, przed własną publicznością nie dostała dwucyfrówki? Czy sytuacja Świętochłowic w sprawie Kaliny, nie przypomina sytuacji Legii? Tyle kasy wydanej i w Warszawie i w Świętochłowicach na niby takich świetnych "graczy" i "trenerów", a jesteśmy w ....
  • Chybaś sie synek kimnoł na tym oglądaniu bo z lekka pitolisz głupoty!
 • Czegoś tu nie rozumiem...
  Na FB sukcesem Kaliny chwali się niejaki Niemyjski Fabian
  tzn że niby On to załatwił jednoosobowo a nie Kostempski
  • po do dyskutować z takimi ciulami a na dodatek uchodźcami z miasta szkoda nerwów
  • Nie czuję się na tyle kompetentny, aby wypowiadać się o muzyce:D
  • Tak to moja osobista ocena po latach obserwacji a przypadek, który opisałem pozbawił mnie ostatecznie wszelkich złudzeń co do pewnej grupy osób. Jakakolwiek próba sugestii, że ta miła i kompetentna Pani mogłaby się zniżyć do pisania komentarzy w internecie i to na swój temat, świadczy tylko o tym jak pewna grupa nie zna się na ludziach i na Świętochłowicach.
   Owszem już po wszystkim rozmawiałem z tą Panią i tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że Jej poziom kultury osobistej i takiej zwykłej ludzkiej dobroci, życzliwości i wyrozumiałości, dla niektórych jest nie tylko nieosiągalny ale i niepojęty.

   W zachowaniu przewodniczącego Rady Miasta od kilku miesięcy dostrzegam przemianę tak pozytywną, jak przemiana jednego z bohaterów słynnej powieści L.F. Bauma. Nareszcie znalazł w sobie odwagę, by zachowywać się jak na przewodniczącego Rady Miasta przystało. Dociekanie prawdy jest według Pana "chamstwem" i "bezczelnością", a pokrywanie nieudolności rządzących "lawiną" gładkich słówek oraz próby ucinania dyskusji to "odwaga"? Nie mając żadnych złudzeń co do motywacji zwykle kierujących politykami każdego szczebla, powyższą sytuację oceniam dokładnie odwrotnie od Pana.

  • No, dotarłem do końca tego „spektaklu”.

   Pani Ago, ależ ja się z Panią w pełni zgadzam co do radnego Łatasia! Ale w temacie zamknięcia bzdurnej dyskusji i pouczenie Palki o jego braku kultury obiektywnie go pochwaliłem. Muszę Panią zmartwić co do Pani nadziei związanych z opozycją. Ci ludzie prędzej czy później zaczną się z sobą kłócić, bo każdy z duetu Palka i Świerk będzie chciał być pierwszy przy korycie. Tak jest od zawsze!! Od wielu lat!

   Na koniec muszę obiektywnie pochwalić radnego Nowaka za konsekwencję w swoich poglądach. Jako były (lub obecny, nie wiem) członek SLD nie boi się głosowania zgodnie ze swoimi poglądami. I mimo że większość radnych zagłosowała za dotacjami na remonty kaplic, a dodatkowo jest teraz pisowski polityczny trend prokościelny, Nowak jako jedyny wstrzymał się od głosu. Za odwagę – brawo!

  • Łataś to ignorant, zero pogląsdów, po trupach wyścig za kasą i władzą.
   Za wszelką cenę stara się ratować tyłek swego chlebodawcy, co mówi to wszystko wyreżyserowane i wsólnie uzgodnione z prezydentem.
   Brawa dla opozycji, mam nadzieję że to początek walki i końcówka dla nieudaczników.
  • Czy ta starsza miła pani to była dyrektor biblioteki która kochala to co robiła a ją kochali ludzie a w jej miejsce zatrudniono kiepskiego muzyka z nadania delfinarium ?

 • Druga część relacji równie ciekawa.
  Palka dalej poniżej poziomu. Tym razem prezentuje fałsz i obłudę. Przeprasza że ”zdecydował się zabrać głos, ale to sytuacja go do tego zmusiła”. Tym czasem czyta swoje wystąpienie z kartki czym potwierdza, że do tego wystąpienia się przygotował. Cały Palka – jedna wielka ściema! Zresztą nawet z kartki swoje wypociny czyta nieudolnie. A do kogo było to „dzień dobry” po zejściu z mównicy? Jest alkomat w urzędzie??

  Jak to mówią „sukces ma wielu ojców…”. Nowak przeszedł sam siebie przypisując sobie powstanie nowego projektu rewitalizacji. Uśmiałem się jak rzadko! Pan panie Nowak wraz z kolegami z opozycji od początku szukaliście jedynie sposobów na rozliczanie władzy, a nie na szukanie kolejnej szansy na oczyszczenie Kaliny. Każdy mieszkaniec miasta to potwierdzi więc niech się pan się nie ośmiesza.

  • To jest Pani ocena, być może po osobistym potraktowaniu. Nie ma to nic wspólnego z przewodniczącym rady miasta, który swoim chamskim zachowaniem przed kamerami psuje wizerunek całego miasta - i mój i Pani również!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność