Świętochłowiccy politycy podbijają Nowy Jork!
fot. UM Świętochłowice

Delegacja świętochłowickich polityków Platformy Obywatelskiej udała się niedawno na podbój Nowego Jorku. Wśród organizacji polonijnych starali się nawiązac współpracę dotyczącą realizacji projektów świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich.

 

Strona Urzędu Miasta informuje:

Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski i Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda odbyli roboczą wizytę w Instytucie Józefa Piłsudskiego i Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, w celu nawiązania współpracy dotyczącej propagowania wiedzy i realizacji wspólnych projektów dedykowanych Powstaniom Śląskim.

Instytut Piłsudskiego posiada w swoich zasobach ok. 150 metrów bieżących archiwów (szacowane na milion stron dokumentów).  W zbiorach Instytutu znajduje się m.in. archiwum Powstań Śląskich wywiezione z kraju we wrześniu 1939 roku. Dokumenty przechowywane w Instytucie mają unikatową wartość, nie tylko dla Śląska, ale i historii Polski. Przetrwały, chociaż z ubytkami, wojnę i wielokrotne przekraczanie granic. Zawierają ewidencję Powstańców z podziałem na bataliony i kompanie, księgi chorych i zabitych, rozkazy oraz depesze, a także meldunki czy sprawozdania.

Udział i wkład Instytutu w zbliżające się obchody 100- lecia Powstań jest w pełni uzasadniony i bardzo ważny dla powodzenia projektu.

Nie podano informacji o instytucji organizującej wyjazd polityków, nie podano tez kosztów tej wycieczki.

red.

01-10-2016 admin 3890

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Kostempskiemu towarzyszy bieda !!!
  Bieda w Świętochłowicach do tego smród, zanieczyszczenia, długi i kolesiostwo !!!
 • My,mieszkańcy Świetochłowic płacimy za te podróże? Fajne jaja nie ma co! Brawo jełopy!
 • Jak ten facet ze zdjęcia stoi mo krzywizna czy co ?
  • Dno do potęgi
 • Tu nawet nie ma co komentować to jest trio kosmicznej pomyłki z Polski.
 • Noo, jak na Kenediego przystało :)
  Do wyścigu Clinton - Trump niech dołączy, może wygra i zostanie prezydentem USA, przecież byłby najlepszym....

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność