Nie ma absolutorium - jest prowizorium
foto ŚTM

Przedziwna i zaskakująca była to sesja. Zapowiadano lojalne głosowanie radnych opozycji, którego efektem miało być pozbawienie prezydenta Świętochłowic absolutorium za rok 2015. Takowe nie stanowi co prawda przeszkody w sprawowaniu urzędu, jednak wskazuje na brak zaufania większości radnych na rzecz dalszych działań prezydenta. Może być również podstawą do przeprowadzenia raferendum mającego na celu odwołanie prezydenta. Mówiąc prościej - przynosi włodarzowi wstyd.

 

O tym, że po raz pierwszy Kostempski może nie otrzymać absolutorium informowaliśmy już tydzień temu. Wskazywały na to zachowania zarówno obozu Ruchu Ślązaków, jak i klubu radnych PiS na czele z Markiem Palką. Tymczasem, w trakcie sesji stało się coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. Spośród "opozycji totalnej" jak zwykło się czasem nazywać Ruch Ślązaków troje radnych nie podniosło ręki w głosowaniu przeciw udzieleniu absolutorium. Bożena Wojciechowska - Zbylut, radna i Przewodnicząca RM  poprzedniej kadencji zagłosowała za przyjęciem absolutorium. Kolejnych dwoje radnych wstrzymało się od głosu - Beata Loska i Marek Gremlowski. Głosy wspomnianych radnych, pomimo sumarycznie nie udzielenia absolutorium zaważyły na tym, że nie dało to efektu w postaci uchwały. Do udzielenia, lub nie udzielenia absolutorium potrzebna jest bowiem większość bezwzględna. Warto dodać, że na sesji nie pojawił się i nie wziął udziału w głosowaniu Rafał Świerk - lider Ruchu Ślązaków i kandydat tej formacji w dwóch poprzednich wyborach na prezydenta miasta.

Sporo ludzi zastanawia się co też mogło się stać, że zwarty dotąd zespół radnych opozycji nagle, w obliczu podjęcia najważniejszej uchwały się podzielił. Nie brakuje komentarzy świadczących o tym, że ta decyzja mogła nieco skołować przychylną dotąd opozycji części mieszkańców. Jakie były jej przyczyny - nie wiemy. Być może zadecydowało zatrudnienie w jednostach budżetowych podległych prezydentowi? A być może osoby te rzeczywiście uważają, że sytuacja finansowa Świętochłowic jest na tyle dobra, że nie zasługuje na wyciąganie konsekwencji wobec prezydenta? A może po prostu, zgodnie z przysłowiem: Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe?

Inaczej sytuacja wygląda w obozie klubu PiS. Dotąd pracę radnych tego klubu często oceniano bazując na ich "dyplomatycznej" postawie z lekkim nastawieniem na współpracę z prezydentem. Tym razem jednak radni PiS okazali postawę bezkompromisową, głosując jak jeden mąż przeciw udzieleniu absolutorium. Wszystko wskazuje, że może być to pewien przełom, a może nawet lekkie przebiegunowanie nastrojów w radzie.

Śląska Telewizja Miejska przygotowała materiał wideo z XXIII sesji. Do obejrzenia poniżej. Naszych czytelników, jak zwykle prosimy o liczne komentarze.

 


red.

PS. O mały włos a zapomnielibyśmy polecić Państwu obejrzenie szczególnego fragmentu tej sesji. Okazuje się, że są w naszym mieście ludzie (na stanowiskach), którzy są chyba oderwani od rzeczywistości. Wystąpienie radnego Grzegorza Gniełki i radnego Tomasza Grudnioka swoim przekazem można porównać tylko do sławetnego - "owocowego" wystąpienia radnego Rafała Łatasia. Polecamy od minuty 38 i 57 sekund :). To trzeba zobaczyć. Z pewnością premia będzie (może jakaś dotacja? :) )

06-06-2016 admin 5046

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • dąb ci się ze słoniem pomylił....tam tropy wiodą
  • Czyżby był PO za wszelkim POdejrzeniem No to gratulacje
  • heheh to akurat chyba pudło
 • P. Kostempski , Pan niewątpliwie nie wie, ale Ślązacy żyją bardzo gospodarnie i takiej rozrzutności nie popierają.
 • Skończcie z tymi imprezami co chwilę. Wystarczyłby jeden piękny koncert w okresie letnim . Zajmijcie się rozwojem gospodarki , chcemy pracy i wyższego standardu życia. Szanowni radni dajcie temu młodemu wskazówki jak należy gospodarnie żyć i rozwijać miasto.
 • dlaczego 3 litery tak interesują się dębem-Bartkiem
  • Całość działalności już jest sprawdzana, zaczęło się, nie trzeba czekać 3 lata na RIO nic im nie da promowanie się ze środków publicznych, wręcz przeciwnie i to będzie pod cisłą kontrolą jak i pewne wydatki OPS.
 • CZ. I/III Ściągi dla P. Łatasia & Company.  Warto napisać o naszym zadłużeniu. Ogółem wynosi ono 83 710 tys. zł na koniec I Kwartału 2016 r. Stanowi to 161,9 % uzyskanych w tym kwartale dochodów.

  my - 161,9

  śląskie - 114,9

  BYTOM - 113,0

  CHORZÓW- 86,4

  RUDA ŚLĄSKA - 117,1

  Wyższe zadłużenie DĄBROWA GÓRNICZA, ZABRZE, ŻORY.  Pozostaje tylko pytanie, czy są to pełne dane. To dopiero za trzy lata zweryfikuje RIO. A pewnych zobowiązań dotąd nie wykazywano. Udajemy, że dług wobec ZUS to nie jest zadłużenie. Strach się bać. Panie Prezydencie! Jak żyć?
  • Nie rzucaj pereł przed wieprze- one wolą się tarzać we własnym gównie!!!!
 • CZ. I/II Ściągi dla P. Łatasia & Company.  Miasto Świętochłowice jako jedyne spośród 19 miast naszego województwa uzyskało I kwartale 2016 ujemny wynik finansowy w wysokości -127.000 zł. Jak to? Panie Gniełka trzeba jechać do RIO wraz z elokwentnym kolegą Grudniokiem. Wyjaśnić tym g..............

  Jak oni śmią. Nie znają się na ekonomii aby tak oceniać Comesa Dawida. Piszą ponadto, że miasto zaciągnęło w tym kwartale 5 415 tys, zł kredytu. Ale inni też zaciągają, w liczbie 6 miast.

  A jaki % kredyty stanowią wykonanie przychodów?

  My - 89,8

  śląskie - 9,3

  BYTOM - 94,1

  CHORZÓW- 0,1

  RUDA ŚLĄSKA - [size= 10.0pt; font-family: 'Arial CE']100,0[/size]  Wyższe jedynie BYTOM , ZABRZE, ŻORY.  W I kwartale miasto spłacił 365 tys. zł kredytu. Czyli zostawiamy na czas przyszły 5.050.000 zł kredytu do spłaty. Mówiąc słowami naszego wybitnego polityka Gniełki /działającego w szerokim spectrum opcji politycznych/, gratulujemy uzyskanego wyniku. Nie życzymy sukcesów. W trosce o Pana i nas. Proste. Boimy się, co będzie dalej.
 • CZ. I/I Ściągi dla P. Łatasia & Company.


  RIO podsumowało I kwartał 2016 a więc warto opisać naszą drogę chwały. Wyniki nie są aż tak kiepskie jak poprzednio. Może to jednak tak zwane miłe złego początki.

  Wykonanie dochodów jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego w 1 kwartale 2016 roku.  Dochody ogółem

  my - 25,0

  śląskie - 26,5

  BYTOM - 25,6

  CHORZÓW- 24,3

  RUDA ŚLĄSKA - 27,0

  Niższe jedynie GLIWICE, CHORZÓW , ZABRZE

  my - 24,0

  śląskie - 25,5

  BYTOM - 22,7

  CHORZÓW- 22,9

  RUDA ŚLĄSKA - 26,4

  Niższe odnotowało pięć miast.  Dawid Odnowiciel jako Ludwig Erhard. Ho, ho......  Jest konkurencja gdzie jesteśmy najlepsi. Mianowicie uzyskane dotacje celowe do wykonania dochodów. Czyli innymi słowami, jak nasze finanse zależą od zewnętrznego zasilania.  my - 17,6

  śląskie - 11,7

  Wszystkie inne miasta mają ten wskaźnik niższy.

  Więc jak, Comesie Świętochłowic! Dobra zmiana, czy też nie? Można dalej pasować rycerzy? Byle nie herbu - Zakuty Łeb.
 • Te kredytu powinni spłacić z własnej kieszeni platfor. i ci z razem , Ślązacy za zaciąganiem kredytów nie głosowali.
  • Pozwólcie ,że zacytuję :"Słuchając niejakiego Kurka lub choćby Łatasia można odnieść wrażenie, że......"Słuchając ich z jednej srony można się zdrowo ubawić(mlo jest tak zdolnych kabareciarzy" Z drugiej strony popada się w zadumę , a zaraz potem w rozpacz nad marnością naszych wybrańców!!!
 • CZ. V Ściągi dla P. Łatasia & Company.

  Nasz Dawid Odnowiciel jest przedstawiany jako geniusz pozyskiwania środków unijnych. A co podaje statystyka.

  Udział dochodów na programy i projekty realizowane z udziałem środków zagranicznych w dochodach ogółem wykonanie w % - 4,18. Lepiej niż nasi sąsiedzi. Jednak średnia miast wynosi 6,87%. Gliwice maja dofinansowanie na poziomie 23,14%.

  Słuchając niejakiego Kurka lub choćby Łatasia można odnieść wrażenie, że w dziedzinie projektów finansowanych w całości mamy, jeżeli nie mistrzostwo kraju to co najmniej mistrza Śląska. Jest dobrze, jest dobrze ale nienajgorzej jest.

  Udział dochodów na programy i projekty realizowane z udziałem środków zagranicznych (bez współfinansowania) w dochodach ogółem wykonanie w % -4,07. Lepiej niż nasi sąsiedzi. Jednak średnia miast wynosi 6,81%. Gliwice maja dofinansowanie na poziomie 23,13%.
 • Świętochłowiczanie nareszcie zmądrzeli. Brawo za nie udzielenie absolutorium. Czekamy na dalsze działania związane z odsunięciem od władzy tych przyjezdnych do naszego śląskiego miasta.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność