Jest decyzja o dalszym zadłużeniu Świętochłowic

Świętochłowice to miasto nadzwyczaj zadłużone. Tymczasem 6 lipca, na zwołanej przez prezydenta Świętochłowic XXIV sesji Rady Miasta pod głosowanie ma zostać poddany projekt uchwały o wyemitowaniu kolejnych obligacji miejskich. Tym razem w kwocie 4 milionów złotych. Czy radni przegłosują dalszy regres finansowy naszego miasta?

 

Z projektu uchwały wynika, że gmina wyemituje 4000 obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda, co daje łącznie 4 miliony zł. Propozycja nabycia obligacji zostanie skierowana do indywidualnych adresatów, obligacje mają zostać wyemitowane w 4 seriach i będą obligacjami "na okaziciela" z datą wykupu w 2028 i 2029 roku.

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że środki ze sprzedaży obligacji będą mogły być wykorzystane m.in. na pokrycie przejściowego deficytu budżetowego, oraz na spłatę wcześniejszych długów gminy. Czy wynika z tego, że miasto Świętochłowice ponownie nie ma środków na obsługę swoich zobowiązań? Dowiemy się tego już po najbliższej sesji Rady Miasta. Obrady mają się rozpocząć o godzinie 13:00.

Ponad rok temu pisaliśmy tutaj, że miasto Świętochłowice ma ponad 100 milionów zł zobowiązań. Od tego czasu mówi się nieoficjalnie, że dług miasta znów znacząco urósł. Niestety, z uwagi na skrzętne ukrywanie wszelkich wskaźników zadłużenia przez władze miasta - zweryfikowanie tego faktu jest trudne. Być może uda się to zrobić radnym w trakcie najbliższej sesji. Mieszkańcy z pewnością byliby takimi informacjami bardzo zainteresowani.

Porządek obrad XXIV sesji:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Podjęcie uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych w roku 2016.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr XVI/155/15 Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 21 grudnia 2015 roku w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Świętochłowice na 2016 rok.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/156/15 Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Świętochłowice na lata 2016-2030.
6. Podjęcie uchwały w sprawie opinii do propozycji Planu Aglomeracji Chorzów- Świętochłowice.
7. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Świętochłowice.
8. Zamknięcie sesji.

red.

02-07-2016 admin 5422

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Dobre pytanie. Może ..hmm WAZELINOFONOWANIE. Ot taka propozycja
  • Pslka się kończy,tak jak kończy się jego zdrowie.
  • nieprawda
  • Dawno już pisałem że MPGL to bagno nad bagnami z leniami śmierdzącymi na liście płac! Pan sygnecik i dwie mis blondi na czele!
 • Wielkie brawa dla Marka Palki, dośc zadłużania miasta !
  Proszę zrobić porządek z MPGL i MZBM dość dokładania do tego gniazda nieudaczników.
  • Czy to groźba ?
   Pracownicy rozumiem w trakcie swoich urlopów wpadną ?
  • Samuraj jak tak będzie postępował to ze swoich 1500 głosów dostanie 150
  • Dziś na sesji będzię 50 pracowników MPGK,a Ślązaczki i Palka urządzili sobie wakacje.Oj dostanie się wam po du...,oj dostanie
  • A tak z ciekawości spytam, co będzie "dymiącą strzelbą"? Dla skutecznego przeprowadzenia referendum nie potrzeba tysiąca zarzutów, ale jednego konkretnego i zrozumiałego dla zdecydowanej większości mieszkańców argumentu. Jeśli ludzi nie ruszyła Kalina, to co ich ruszy? Na Świonach nie wystarczy "dymiąca strzelba", ale potrzeba "dymiącej armaty", a i tak nie wiem, czy to wystarczyłoby naprzeciw muzeum, basenu i przede wszystkim żużla? Powodzenia z referndum, ale cienko to widzę :(
  • za czym to referendum? za delegalizacją ruchu ślązaków?
 • Od wczoraj ważna informacja krąży o referendum
 • Co za gorąc dziś ..........
  • To i lepiej nie wspominac tej postaci
 • Nigdzie nie ma informacji o tym, że zmarł Jerzy Rusin, były przewodniczący Rady Miasta w Świetochłowicach i były działacz PZPR.
  nie wiem czy był wierzący, ale [*]
 • Poprostu wypad z naszej ziemi.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność