Imperium kontratakuje w sprawie Kaliny - uwaga na wybiórcze informacje!
fot: oficjalny profil FB prezydenta Świętochłowic

Kilka dni temu w Świętochłowicach pojawiła się informacja o kolejnym spotkaniu mieszkańców z mediami w okolicach stawu Kalina. Spotkanie to odbędzie się dzisiaj o godzinie 16:00. Po ostatniej Komisji ds. zagrożeń ekologicznych będzie to kolejna szansa na zabranie obywatelskiego głosu w tej sprawie. Swój przyjazd zapowiedziały media, m.in telewizja Trwam, która niedawno wyemitowała już obszerny materiał w sprawie stawu, będą też lokalne media.

 

Jak widać, inicjatywa mieszkańców oraz działaczy społecznych krytycznie oceniających dotychczasowe działania władz miasta w sprawie Kaliny jest coraz większa. O problematycznym stawie dowiadują się już media ogólnopolskie, interesuje się nim również coraz więcej polityków. Wszystko to sprawia, że coraz słabsze argumenty ma do przedstawienia Dawid Kostempski - prezydent Świętochłowic. Atmosfera w urzędzie stała się nerwowa, a zwłaszcza po zajęciu przez komornika kwoty miliona złotych, jako zabezpieczenia sporu prawnego gminy z wykonawcą rewitalizacji.

Wobec braku argumentów świętochłowiccy politycy postanowili użyć niezawodnej broni - a więc urzędowej propagandy. Oto w przeddzień spotkania na Kalinie na oficjalnych profilach prezydenta pojawiła się informacja o zakończeniu kontroli, jaką od kilku miesięcy NIK prowadził w Urzędzie Miasta w sprawie rewitalizacji stawu. Podano do wiadomości, że kontrola ta zakończyła się sukcesem prezydenta.

 - Po blisko 6 - miesięcznej kontroli realizacji projektu oczyszczania stawu Kalina Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swoją ocenę, uznając działania moje jako prezydenta miasta i moich współpracowników za prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa w prezentowanym wystąpieniu pokontrolnym. Jednocześnie dalej podejmujemy działania w celu zrewitalizowania Kaliny i terenu przyległego. M.in. mamy zamiar aplikować o środku unijne z NFOŚ - iu. Liczę na pomoc i pozytywny "lobbing" w tej sprawie świętochłowickich radnych PiS, szczególnie w kontekście wizyty Pani Premier na Kalinie w okresie wyborczym i złożonych tam deklaracji. - napisał na swoim profilu Kostempski. Mało tego, zwołano specjalny briefing prasowy, gdzie to samo przekazano obecnym tam zaprzyjaźnionym i odpowiednio wcześniej poinformowanym dziennikarzom. Jako argument do ogłoszenia tego triumfu użyto dwóch kartek z raportu pokontrolnego NIK. Zawartość tych kartek świadczyć ma o tym, że nie popełniono błędu.

Okazuje się jednak, że to prawdopodobnie zmyłka mająca na celu wprowadzenie w błąd. Jak opisuje to na swoim profilu stowarzyszenie ”Przyjazne Świętochłowice":

Wystąpienie pokontrolne NIK, które wczoraj zostało obwieszczone przez Pana Prezydenta spektakularnym sukcesem ekipy rządzącej, dotyczy wyłącznie procedury wyboru wykonawcy w przetargu. Strzał w kolano! Bowiem co do tej kwestii, nikt i nigdy nie miał wątpliwości.

Dziwna sprawa. Zamiast opublikowania całości pokontrolnego wystąpienia prezydent wybiórczo przedstawił zaledwie 2 kartki, które na dodatek wcale nie dotyczą tych prawdziwie spornych kwestii. Zwołanie do tego celu konferencji dla dziennikarzy może wydać się dziwne, jednak w tym szaleństwie jest metoda. Już nie raz przekonaliśmy się, że duża część mieszkańców Świętochłowic nie wnika zbyt głęboko w to, co przekazują im włodarze miasta. W tym przypadku efektem miałoby być wywołanie wrażenia, że władze miasta nie popełniały błędów przy realizacji projektu rewitalizacji stawu. Jak wiemy - rzeczywistość jest zupełnie inna, miasto czekają kosztowne procesy sądowe, a perspektywa wygrania tego sporu jest mało prawdopodobna.

Inną rzeczą jest całkowity brak konsekwencji prezydenta w tym dziwnym przekazie. Z jednej strony wskazuje, że będzie aplikował o środki unijne z NFOŚ, jednak konkluzja daje jasno do zrozumienia, że tak naprawdę liczy On na załatwienie tej sprawy przez ... świętochłowickich radnych PiS oraz Panią Premier Beatę Szydło. Wygląda to na próbę zrzucenia odpowiedzialności na swoich przeciwników politycznych w mieście. Obawiamy się, że w przypadku, kiedy radni PiS nie załatwią sprawy za prezydenta, ten obarczy ich publicznie winą za brak reakcji. Taka sytuacja.

Niedawno, bo tydzień temu po raz kolejny zebrała się Komisja Rady Miejskiej do spraw zagrożeń ekologicznych. Jak pisze na swojej stronie www Marek Palka - przewodniczący Rady Miejskiej - tematem posiedzenia była przerwana rewitalizacja stawu Kalina. Zaproszenie członków komisji przyjął Prezes VIG sp. z o. o. Zdzisław Seweryn. Wykonawca umowy wykazał dużo dobrej woli we współpracy z Komisją i poświęcił sporo czasu, by odpowiedzieć wyczerpująco na pytania i objaśnić poszczególne etapy realizacji kontraktu. Ze strony władz tradycyjnie już zabrakło przedstawicieli lub wytypowanych urzędników. Jedyną osobą, która pofatygowała się na zebrania była skarbnik miasta Agata Ślęzak, która wypowiedziała się w sprawie zajęcia komorniczego na kontach gminy.

 

Relacja z zebrania poniżej.

 

autor: Śląska Telewizja Miejska

red.

23-06-2016 admin 4274

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • ktoś wie czemu od 2 dni nie działa strona int. urzędu miasta?
  • W którym miejscu przesadziłem???Zaraz się poprawię, bo człowiek omylny i ułomny jest.

   Za pozdrowienia dziękuję i swoje przesyłam!!!
 • W dniu 25.06.2016 roku obowiązywały dwa komunikaty meteorologiczne:
  Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 61 o upale
  Powiadominie o ryzyku wystąpinie przekroczenia poziomu alarmowego dla ozony w powietrzu.
  Komunikaty te otrzymał również Przeydent Miasta Świętochłowice.
  Na nadmiar ozonu szczególnie narażone są dzieci. Ostrzeżenie zalecało ograniczenie przebywania dzieci na otwartej przestrzeni ponad godzinę czasu. Ale kto się tym przejmuje? Pan Prezydent kazał i już. Małe dzieci zebrano na betonowej patelni pod wieżami a następnie pogoniono przez miasto. Mało kto pamiętał o takiej podstaoej rzeczy jak nakrycie głowy i napoje.
  Ale dzieci znad Kaliny są odporne. Skojarzyło się mnie to z pochodem na 1 Maja po wybuchu Czarnobyla.
  • Co to znowu się bawimy rodzinnie za nasze ?
   Auto służbowe ?
  • Nie wiem, czy koszulka sportowa źle skrojona, czy to odstaje coś uznawanego w krajach egzotycznych za męską oznakę dobrobytu? W każdym razie do następnego zdjęcia radziłbym założyć marynarkę, oczywiście sportowa, albo bluzę. Koniecznie luźną!
  • Leopoldzie kochany - przesadzasz!
   Serdecznie Cię pozdrawiamy!
   https://scontent-waw.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13510905_1002730389837338_6493581059997214161_n.jpg?oh=ca5a82750b9a96ff 72e04d8caf9dfeb6&oe=580805DA
   Dodane obrazki:
  • Istotę problemu nie stanowi ewentualny brak wiarygodności, czy prawdopodobny brak znajomości ortografii "Poldka", tylko niewątpliwy i zatrważający POziom soroństwa "elity" władzy na Świonach.
  • tak na marginesie - oceniasz kogoś pisząc "hamstwo" gratuluję wiarygodności!!! :D :D :D
  • Film na fb delfina
 • Polecam do obejrzenia kolejnego "filmiku" z delfinem w roli głównej.
  Pierwsze sekundy pokaz całego kostempskiego, szeroki krok, ręka w kieszeni, odbiera od kobiet nożyczki zero podziękowania nawet na nią nie spojrzał. hamstwo do potęgi.
  Słoma z butów
 • A po co miasto się za to brało? Przecież nie jest sprawcą szkody. Sprawcą są dawne Zakłady Koksochemiczne Hajduki a teraz następca prawny tychże zakładów a jeśli nie ma następcy prawnego, w co wątpię, to Skarb Państwa. I tyle, albo aż tyle.
 • "W tym przypadku efektem miałoby być wywołanie wrażenia, że władze miasta nie popełniały błędów przy realizacji projektu rewitalizacji stawu". Nikt nie popełnił błędu a jednak jesteśmy po szyję w gównie!!! Zapewne winna temu jest jest sprztaczka kibla na Lipinach, albo bezrobotny szmaciarz!!! Przepraszam szmaciarza i sprzątaczkę!!!
 • Możecie to odnotować i sprawdzić kiedyś tam - Kalina jest i będzie smrodem i syfem na najbliższe 100 lat!!!
 • Powiedziano :" czyli pani tu jest ale jak by pani tu nie było"??? TAK!!!
  • Tomaszem S. Oj jak to brzmi Prawie jak Eugeniusz M. albo Jerzy L.
   Chciałbyś aby tak o Tobie pisali? Ja ci nie życzę!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność