Będzie zwrot w sprawie Kaliny? Trwają mediacje
W grafice wykorzystano nagłówek z artykułu w gazecie Nasza Gazeta Świętochłowice

Sprawa nieudanej rekultywacji stawu Kalina ciągle jest tematem nr 1 w Świętochłowicach. Niedawno informowaliśmy, o rzekomo korzystnym dla gminy raporcie Najwyższej Izby Kontroli, tymczasem dziś ukazała się informacja o trwających mediacjach pomiędzy gminą Świętochłowice a wykonawcą - firmą VIG.

 

W dniu dzisiejszym strona internetowa Urzędu Miasta oznajmia:

W czwartek, 14 lipca w Ośrodku Mediacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie w ramach mediacji między Gminą Świętochłowice a firmą VIG Sp. z o.o.. Spór dotyczy realizacji projektu „Oczyszczanie i zabezpieczenie przed wtórną degradacją stawu Kalina oraz rewitalizacja terenu przyległego”. Gmina domaga się m.in. blisko 6 mln zł kar umownych od wykonawcy, który zszedł z placu budowy w sierpniu 2014 roku.

oraz

Do końca miesiąca odbędzie się jeszcze co najmniej jedno spotkanie przedstawicieli Gminy i VIG-u. Jeśli rokowania zakończą się powodzeniem i strony dojdą do porozumienia zawarta zostanie ugoda sądowa. W przeciwnym wypadku sprawa będzie toczyć się dalej w zwykłym trybie.

Zaś prezydent Kostempski wypowiada się:

- Z aprobatą przyjęliśmy postanowienie sądu o mediacji, jako szansę na ugodowe porozumienie. Przystępujemy do rozmów z mocnymi argumentami i twardym stanowiskiem, bo chodzi o pieniądze podatników. Jesteśmy jednak otwarci na porozumienie z wykonawcą i rozsądne propozycje z jego strony – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Jak widać, stanowisko prezydenta mięknie. To dla miasta dobrze, szkoda jednak, że takiej postawy nie można było zauważyć znacznie wcześniej. Udałoby się uniknąć kosztów procesowych oraz kosztów obsługi komorniczej, które z pewnością do niskich nie należą.

Tymczasem, nie tak dawno, bo zaledwie kilkanaście dni temu prezydent triumfalnie, i gdzie tylko się dało ogłosił mieszkańcom, że wspominany wcześniej raport pokontrolny NIK jednoznacznie wskazuje na brak uchybień po stronie gminy w realizacji projektu rewitalizacji stawu. Zaś co do samego raportu przypomnijmy, że mieszkańcom pokazano z niego zaledwie 2 kartki. Obecnie można pobrać go już w pełnej wersji tutaj. Nie odnosząc się do niego w tym artykule zachęcamy mieszkańców do jego przeczytania.  Warto, gdyż raport jest zupełnie nietypowy, w  żadnym z punktów nie odnosi się rzeczowo do prawdziwie spornych tematów, wskazywanych wielokrotnie zarówno przez wykonawcę, jak i wielu mieszkańców Świętochłowic a także opozycyjnych radnych i zapraszanych na Kalinę licznych ekspertów. Przypomina bardziej sprawozdanie lub kronikę projektu napisaną przez kontrolerów pod dyktando.

Kilka słów uwagi raportowi poświęcono w prasie i w internecie. Na popularnym blogu politycznym www.kostempskiwonzeswion.pl można znaleźć niezależną interpretację tego raportu, nieprzychylną władzom miasta Świętochłowice. Z kolei w artykule Jerzego Filara opublikowanym w zależnej od świętochłowickiego magistratu "Naszej Gazecie" prawie wydano już wyrok na ... radnych opozycji, którym ekscentryczny redaktor zarzuca działanie na niekorzyść miasta, oraz obronę interesów prywatnej firmy. Inne zdanie mają mieszkańcy terenów przyległych do stawu, którzy wyłącznie w radnych opozycji oraz działaczach niezależnych od prezydenta organizacji miejskich upatrują szansy na rozwiązanie problemu. Wielu z nich mówi wprost: Kredyt zaufania do prezydenta Świętochłowic w sprawie stawu Kalina już się wyczerpał. Trudno będzie Dawidowi Kostempskiemu to zaufanie odbudować.

Wedle informacji, jakie z pierwszej ręki zamieszczono w gazecie NGS, miasto przygotowało już dokumenty do nowego wniosku o dotację, zaakceptował go nawet Dyrektor Regionalny Ochrony Środowiska. Kolejna odsłona rewitalizacji Kaliny ma zostać wykonana w formule "zaprojektuj i wybuduj". Jeśli do niej dojdzie, za wykonanie projektu oraz jego realizację będzie odpowiedzialny w całości przyszły wykonawca.

Na koniec kuriozum, autorstwa prezydenta Świętochłowic:
"Kalina nie stanowi obecnie zagrożenia. Staw, jeśli chodzi o oddziaływanie jest absolutnie obojętny dla zdrowia ludzkiego. Wszystkie informacje mówiące, że jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia są fałszywe".

Pozostawiamy to bez komentarza, ale Wy, czytelnicy komentować możecie, do czego jak zwykle zachęcamy.

 

red.

19-07-2016 admin 6027

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Panie ADMIN dzięki za wyczerpujące info!Easy,easy,easy.
 • Ico dalej w temacie bo miesiąc już minął! Trwa wyciszanie tematu tak jak by nic się nie stało? Coś podupada ten portal i to strasznie jakaś nędza z biedą.
 • Tak jakby coś mojego się tu straciło!!Był telefon z centrali?????Może rybnej???
 • Te mediacje to chyba będą trwać przez następne dziesięć lat!Widać że pani Szydło też ma sklerozę!Ale czego się nie obiecuje żeby wygrać wybory!Panie Palka rusz pan swój zad i przypomnij się pan pani Premier w sprawie Kaliny bo wydaje mi się że chyba pora was wywalić razem z tymi POpaprańcami kompletnie nic nie robicie lenie jedne i to ma być ta dobra zmiana?
 • Czesany na pazia zrozpaczony po śmierci duchownego a takim był autorytetem taki przykład brał.
  Miłościwy nam bóg widzi, rozliczy.
  Kto bliźniego swego pozostawia bez pomocy......., ważne że tablica rejestracyjna zabrana
  • super leo ....widać że luidzie nie łapią tematu a może to załapią https://www.youtube.com/watch?v=L0B5LsTJRCg
 • Dla lepszego samopoczucia i zrozumienia proponuję poznać realia: https://www.youtube.com/watch?v=PKh68MFd2Do&list=RDPKh68MFd2Do#t=33
  • ..mediacje:) farsam znasz to POwiedzenie.... to tak jakbys się chciał z c..lem dogacać przez telefon
  • Tyle newsów na tym portalu,że aż zęby bolą!!

   Ps. panie admin dla potwierdzania swojego czegoś tam proponuję bardziej skomplikowane układy np. ile kur hodowano w 1936 roku w dzielnicy Zgoda, jaki był rozmiar buta pierwszego proboszcza Lipin,lakiego koloru majtki miały najczęsciej dziwki z Chebzia, albo która nogę podnosił pies policyjny w 1925 roku jak lał na mur, albo na drzewo!!! Wtedy nareszcie umilknie tu to pisanie!!!
 • I co ?Cisza jak po śmierci organisty!Jakaś nędza na tym portalu jedno i to samo wygląda na to że w tym upadłym grajdole nic się nie dzieje!
  • To tajemnica służbowa i państwowa - jak to kto pozwolił rozgrzebać paląca sie Ajskę!!!
 • Czy mediacje przyniosły jakiś efekt?
  • Bacznie przyglądać się wszystkim zmianom w budżecie ciąć wszystko, sprowadzić POpaprańców na ziemię, odciąć im władzę.
   POzdrowienia dla gerdy i czerwonolicego
 • Kasy brakuje a delfin znów zaprasza na kolejne festyny, przyjdą pracownicy MPGK sie spytać z czego i kto za to zapłaci, jeszcze warto spytać po co kolejne 7 tys z budżetu dla muzeum coś sporo tej kasy przechodzi przez tą tubę POlityczną.
  • "tym tym"? Ty sie jonkosz czy mosz takie rozdwojynie jaźni?

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność