Uczniowie SP nr 1 odwiedzili Śląski Urząd Wojewódzki

Do zwiedzenia gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach świętochłowicką młodzież zaprosił Dariusz Jurczyk ze stowarzyszenia Wspólne Świętochłowice. Głównym celem wyprawy była wizyta w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które w całym województwie obsługuje numer alarmowy 112.

 

Na początku każdego roku szkolnego uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w zajęciach na temat bezpieczeństwa. Pomyślałem, że ciekawym uzupełnieniem przekazywanej im wiedzy związanej z bezpieczeństwem może być poznanie bezpośrednio pracy ludzi, którzy znajdują się po drugie stronie słuchawki linii alarmowej 112. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie będą wiedzieć, że gdyby kiedykolwiek stanęli przed koniecznością wezwania pomocy, to operatorzy numeru 112 będą dla nich zawsze pomocni - wyjaśnia Dariusz Jurczyk.

Podczas wizyty w katowickiej instytucji młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda nowoczesne stanowisko do obsługi zgłoszeń alarmowych oraz dowiedzieć się, jak najsprawniej przekazać informację o wypadku lub w jaki sposób szybko wezwać pomoc. Operatorzy linii alarmowej prosili uczestników wycieczki, aby zachowali ostrożność, korzystając z telefonów komórkowych, ponieważ pod numer 112 można dzwonić również z telefonów bez karty SIM i wiele bezpodstawnych czy blokujących numer alarmowy zgłoszeń wykonują właśnie dzieci bawiące się komórkami.

Jednocześnie przy okazji pobytu w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Powiadamiania Ratunkowego świętochłowiccy uczniowie zwiedzili również cały gmach Urzędu Wojewódzkiego, poznając jego historię i najważniejsze wydarzenia, które miały w nim miejsce. Zobaczyli także niedostępne na co dzień pomieszczenia - bogato dekorowany westybul, sale urzędowe (m.in. złotą, marmurową czy boazeryjną), sale obrad, gabinet wojewody, urzędowy skarbiec czy schron. Wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 1 mogli również przejść tunelem ewakuacyjnym oraz zobaczyć jedną z ostatnich działających w kraju tzw. "wind paciorkowych", której kabiny są w ciągłym ruchu i nie zatrzymują się na piętrach.


Mam nadzieję, że taka praktyczna i ciekawa forma poznawania aspektów bezpieczeństwa spodoba się naszym uczniom - jak również nauczycielom - i już wkrótce będę mógł zorganizować podobne wyprawy dla uczniów innych świętochłowickich szkół - dodaje Dariusz Jurczyk.

12-11-2014 2195

 


Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wycieczka do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność