Przyjazne Świętochłowice w budżecie obywatelskim
Wizualizacja przygotowana przez UM Świętochłowice

Choć od wpisu do ewidencji minęło zaledwie kilka dni, sympatycy stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice zdążyli złożyć w ramach budżetu obywatelskiego cztery wnioski. W ciągu dwóch dni sympatycy stowarzyszenia zebrali prawie 300 głosów pod dwoma projektami w centrum, jednym na Zgodzie i jednym na Chropaczowie.

 

Gdyby projekty Przyjaznych zostały zrealizowane, w mieście powstałyby dwa nowe place zabaw (przy ul. Hutniczej i Katowickiej), modernizacja placu przy ul. Jodłowej oraz rewitalizacja placu w centrum miasta.

- Sam jestem ojcem dwójki dzieci i na własnej skórze odczuwam, że w mieście brakuje placów zabaw. Zdaję też sobie sprawę, że 70tyś zł na dzielnicę to kropla w morzu potrzeb. Jednak nawet takimi kwotami trzeba umieć zarządzać – przyznał Daniel Beger.Jednocześnie dodał, że liczy na wydłużenie czasu na zabranie kolejnych głosów.

- Mam wrażenie, że regulamin wydatkowania publicznych pieniędzy powstawał na kolanie. Dlatego złożyłem ponad tydzień temu pismo do prezydenta miasta z prośbą o wyjaśnienie niejasnych zapisów dotyczących procedury wyboru wniosków. To miałoby wpłynąć na przedłużenie terminu na składanie kolejnych pomysłów o dwa tygodnie.

Jak tłumaczy założyciel stowarzyszenia, najwięcej obaw budzą zapisy kto i po co będzie oceniał wnioski. W piśmie wskazał, że „Zgodnie z §3 ust.1 Regulaminu wynika, że wszystkie złożone wnioski, które uzyskają co najmniej 10 głosów poparcia mieszkańców, zostaną poddane ocenie merytorycznej przez odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach. Następnie zgodnie z §3 ust.2 Regulaminu wnioski te zostaną poddane ocenie formalnej Zespołowi ds. Budżetu Obywatelskiego.

Natomiast w §4 ust.1 wskazane jest, iż lista wniosków skierowana w ankietach dla mieszkańców powstanie wyłącznie na bazie największej liczby głosów zebranych pod wnioskami (maks. trzy dla każdej dzielnicy)”.

- Po co angażować pracowników urzędu w ocenę wszystkich wniosków, skoro poddane głosowaniu mają być tylko trzy z największą ilością podpisów? – pyta retorycznie Daniel Beger.

Termin składania wniosków upłynął w dniu dzisiejszym. Prezydent, co nikogo nie powinno dziwić, nie ustosunkował się do sprawy.

 

red.

31-03-2015 admin 4564

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

 • jak to się ma do Budżetu Obywatelskiego na każdo dzielnica było 70 tyś. a za inwestycje przy CKŚ zapłaconoo 130.tyś!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ,
 • Polecam Proinnowacyjny Klaster Biznesu, w którym firmy i instytucje współpracują ze sobą. Dzięki ich doświadczeniu można udoskonalić funkcjonowanie swojej firmy, zyskać profesjonalne doradztwo, a także pomoc w uzyskaniu dofinansowań unijnych, które pomagają rozwijać firmy i gospodarkę.
  • Niooooo! Co racja to racja!!! Przyszłość jak cholera!!!!
  • Face z kluską w gębie i te wywody, jedno slowo przeczy drugiemu
  • Ki czort? Luis de Funes?
 • To jest spoko gość on jest przyszłością miasta
  Dodane obrazki:
  • ...Zamiast krytykować ruszcie w przyszłym roku tymi pystymi łbami i coś zróbcie....
   Jeżeli Pan to Pan to wy, jako opozycja, też wykonajcie ruchy pewnymi częściami ciała tak aby za niecałe 4 lata nie było powtórki z rozrywki.
 • Dla wszystkich którzy wszystko wiedza lepiej.70 tys to mało na sensowny projekt inwestycyjny. Wystaracza na place zabaw, miejsca pamięci, trawnik , itp. Nie wystarcza na chodniki, ścieżki rowerowe , ronda i tak dalej. Zamiast krytykować ruszcie w przyszłym roku tymi pystymi łbami i coś zróbcie....
  • Niestety to jedyny sposób na zweryfikowanie tożsamości. Co za różnica - urzędnicy i tak mają dostęp do Twojego peselu
 • uważam, iż na wniosku nie powinien być podawany pesel z uwagi na ochrone danych osobowych i ustawowo ,że obywatel nie musi podawać nr. pesel
  • wnioskowano juz o place zabaw w poprzednich b. obywatelskich. podano informacje ze place zabaw będą wymieniane sukcesywnie i zadanie nie wchodzi w grę.
 • Takie"intelektualne gejzery" sa w stanie wymyślić bardzo oryginalne projekty!!! Brawo! Moim zdaniem to jest dno dna...
  • Po pierwsze - uważam, że dzieciakom trzeba zapewnić miejsce relaksu, bo bez niego, jak uzasadniamy we wnioskach, wolą patrzeć na zachowania lub wykonywać polecenia zbyt zajętych rodziców i na przykład siedzieć w domu przy laptopie, tablecie itp.
   Po drugie - z odnową chodników się zgadzam, że należy je przeprowadzać, ale to nie powinno być zadanie doraźne z budżetu obywatelskiego, lecz obowiązek władzy! Środki na chodniki powinny się znaleźć w budżecie miasta obowiązkowo.
   Po trzecie - budowa ścieżek rowerowych tak naprawdę powinna się rozpocząć od nowa, bo projekt europejski, który został zrealizowany, nie został przemyślany.
  • Budowa placu zabaw składa się z wielu etapów: wizji, inicjatywy, projektu, kosztów, wykonawców, sposobu ich wyboru, spsosobu wykończenia etc. Jako ojciec, nigdy nikogo nie krytykowałem, nie krytykuję i nie będę krytykował za wizję, inicjatywę czy projekt budowy placów zabaw. Co do pozostałych etapów, wszystko zależy od tej drugiej strony.
  • Skoro "znowu nikt go nie rozumie", to napiszcie go raz a porządnie (czyt. zrozumiale).
   Ponadto wskazane przeze mnie zapisy świadczą, że nie są one jasne. Proszę przeczytać jeszcze raz § 3 ust.1 oraz § 4 ust.1.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność