O obozie śmierci na Zgodzie

O obozie śmierci na Zgodzie

Zgoda - dzielnica Świętochłowic kojarząca się głównie z nieistniejącymi już Zakładami Urządzeń Technicznych - ma też swą czarną kartę. Jest nią fakt, iż istniał tu obóz zagłady. Najpierw założyli go (26 V 1943 roku) Niemcy jako filię obozu koncentracyjnego Auschwitz. Większość więźniów stanowili wtedy Żydzi.

Basenowych tradycji Świętochłowice nie miały

Basenowych tradycji Świętochłowice nie miały

Z zainteresowaniem i nadzieją obserwujemy postępy prac przy wykonaniu nowego basenu na „Skałce”. Co bardziej niecierpliwi korzystają z tego typu obiektów w okolicznych miastach lub też z krytego basenu w Szkole Podstawowej nr 1 w naszych Świętochłowicach. Zatem pewne możliwości są. Na pewno za to niektórzy z nas zastanawiają się, jak to było kiedyś.

Deptak czyli spojrzenie na ulicę Katowicką

Deptak czyli spojrzenie na ulicę Katowicką

Jesteśmy narodem malkontentów. Jednym przeszkadzają kursujące tramwaje, innym rezydujący tu taksówkarze, a innym (słusznie) straszące witryny niektórych sklepów, które wyglądem przypominają czasy socjalizmu. Przypomnijmy, że otwarcie zmodernizowanego odcinka Katowickiej nastąpiło punktualnie w południe 6 XII 2003 roku.

O świętochłowickich dworcach kolejowych

O świętochłowickich dworcach kolejowych

W listopadzie 2003 roku dobiegł kres funkcjonowania świętochłowickiego dworca kolejowego. Biorąc pod uwagę inne tego typu miejsca – wcale leciwy nie był, gdyż ukończono go w 1912 roku, ale odbiór nastąpił 25 IX 1913 roku. Liczył zatem 90 lat. No cóż, decyzję podjęły PKP, czyli właściciel, przez wielu nazywany „państwem w państwie”.

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność