Wędkarstwo - piękne hobby  - z dziejów wędkarstwa
Zdj. Polski Związek Wędkarski koło nr 56 Świętochłowice

Patrząc na ludzi ślęczących z wędką nad różnymi stawami, rzekami zastanawiamy się czy wędkarstwo to sport, czy też relaksujące hobby, a może jedno i drugie, albo i coś jeszcze?

 

Warto więc przypomnieć, że w 6 czerwca 1879 roku, w  Krakowie, grupa pasjonatów utworzyła Krajowe Towarzystwo Rybackie. Statut został zatwierdzony w klasztorze Ojców Franciszkanów kilka dni później, bo 13 lipca. Pierwszym prezesem Towarzystwa został animator całego przedsięwzięcia dr Maksymilian Nowicki, który pełnił tę funkcję do 1890 roku.

Ze strony internetowej PZW dowiadujemy się, że m.in. podjęto zadania zarybianie rzek, ochrony rybostanu, prowadzenie gospodarki rybnej w rzekach i zlikwidowanie stanu dzikiego rybołówstwa. Szybko powstało „20 oddziałów terenowych, wprowadzono naukę rybactwa do szkół rolniczych, zapoczątkowano prace nad mapą sieci wód i słownikiem nazw ryb jak również zaczęto wydawanie czasopisma rybackiego. Podobnego typu organizacje powstały w Warszawie (1889 r.) oraz w Wilnie (1901r.)”, a w okresie międzywojennym w innych częściach ówczesnej Polski,  zaś w 1932 r. wydana została ustawa: „O rybołówstwie w wodach śródlądowych”, stwarzająca korzystne warunki dla rozwoju wędkarstwa.

16 lutego 1947 roku reaktywowano Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich. Wznowiono też wydawanie „Wiadomości Wędkarskich”, a na nadzwyczajnym Walnym Zjeździe 10 marca 1950 r. przekształcono w Polski Związek Wędkarski. Liczba zrzeszonych rosła, by pod koniec 1998 roku liczyć ponad 700 tys. członków zrzeszonych w 2700 kołach (gospodarzono na 200 tys. ha wód). Aktualnie zaś Polski Związek Wędkarski zrzesza 600 tys. członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne. Jest kontynuatorem historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego. Obecne struktury organizacyjne PZW tworzą koła (2700) i okręgi (45) jako jednostki terenowe, a Związek opiera działalność na pracy społecznej członków, prowadzi działalność w zakresie zagospodarowania i ochrony wód, realizuje politykę ekologiczną państwa, zgodną z przyjętymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami i dyrektywami Unii Europejskiej. Jest też Polski Związek Wędkarski członkiem międzynarodowych organizacji: Konfederacji Wędkarstwa Sportowego - CIPS (od roku 1958), Europejskiej Organizacji Wędkarskiej - EAA (1999), Europejskiego Forum Wędkarskiego - EAF (2007).

Polski Związek Wędkarski gospodaruje na ponad 210 tys. ha wód. W stosunku do całego areału wód śródlądowych w kraju, w dyspozycji PZW jest około 36% ich powierzchni. PZW użytkuje 66% całej powierzchni wód płynących (rzeki), 88% powierzchni zbiorników zaporowych i 21% ogólnej powierzchni jezior.

Istotne, że obecnie wędkarstwo jest najbardziej masowym hobby w Polsce, podobnie jak i na świecie Wędkarstwo to rekreacja i wypoczynek ludzi, ale także dyscyplina sportowa uprawiana w wielu państwach na całym świecie. Rokrocznie organizowane są Mistrzostwa świata i Europy w których uczestniczą członkowie PZW. Polska od lat uczestniczy w rywalizacji międzynarodowej w wędkarstwie spławikowym (w kategorii: seniorów, kobiet, juniorów), w wędkarstwie spinningowym (w kategorii: seniorów), w wędkarstwie muchowym (w kategorii seniorów), w wędkarstwie rzutowym (w kategorii seniorów, kobiet, juniorów i juniorek). Polscy wędkarze od wielu już lat stanowią ścisłą czołówkę światową, a lata 2003 i 2004 zapisały się jako rekordowe pod względem zdobytych medali przez reprezentacje narodowe w dotychczasowej historii startów. Polscy wędkarze zdobyli wtedy po 26 medali na Mistrzostwach świata i Europy. Liczba medali zdobytych w ostatnich latach stanowi 45% medali zdobytych w 40 letniej historii startów. Dzięki tym osiągnięciom powierzono Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu w 2005 roku organizacje Mistrzostw Europy w wędkarstwie muchowym oraz Mistrzostw Europy w wędkarstwie rzutowym.

W dobie Internetu, dostępności danych dziwić może fakt, iż nie ma informacji na temat historii wędkarstwa na Śląsku, w tym też w Świętochłowicach. Osoby, do których jest kontakt na odpowiednich stronach, skupiają się na bieżącej działalności wędkarskiej i na tematy związane z przeszłością czy bieżącą działalnością niewiele mogą powiedzieć.

Piszący te słowa wędkarzem nie jest, a jako dziecko chodził nad Magierę lub Matyldę i za pomocą patyka z przyczepionym sznurkiem z dżdżownicą  lub chlebem na końcu „łowił” tzw. pitle. Były to małe rybki, które przy skrzelach miały swoiste kolce, które przy nieuważnym wzięciu rybki do ręki - boleśnie wbijały się w dłoń.

Mimo że stawów w Świętochłowicach mamy dużo, to ze strony internetowej Koła PZW dowiadujemy się, iż aktualnie dostępne dla wędkarzy są: Skałka, Matylda, Żegnica oraz Zacisze (Łowisko licencyjne). Na marginesie: kiedyś była też Kalina (staw miał w rejestrze nr 666). Koło świętochłowickie ma nr 56 i siedzibę przy ul. Metalowców 5b, a Komisja Egzaminacyjna na Kartę Wędkarską - prowadzi egzaminy w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca.

Mamy też sukcesy „wędkarskie”, np. w roku 2012 Oliwia Mośko zdobyła podwójne Mistrzostwo Polski i drużynowy brązowy medal Mistrzostw Świata w tzw. castingu. Jednak jej największym i zarazem najważniejszym sukcesem jest srebro Mistrzostw Świata Juniorów w wędkarstwie rzutowym w roku 2011. Dodajmy, że wędkarstwo rzutowe, castingsport, jest jedną z dyscyplin wędkarstwa, a polega na celnym trafieniu, bądź wykonaniu jak najdalszego rzutu. Konkurencji jest tu 9 - muchowe, spinningowe, z wykorzystaniem kołowrotka multiplikatorowego oraz wyczynowe, które są przeznaczone tylko dla mężczyzn. Sama Oliwia w wywiadzie (swiony.pl) stwierdziła, że ryb nie łowi! Pisząc o sukcesach wspomnijmy też, że w zawodach (ściśle wędkarskich) Koła nr 22 Kleofas, w Sektorze C - Damian Draszczyk  ze Świętochłowic wygrał (uzyskał wynik 2320g), a na miejscu trzecim znalazła się drużyna ze Świętochłowic. Współzawodnictwo zorganizowano na stawie Maroko, a zawody zaliczane były do Małej Ligi Spławikowej Rejonu 4.

Może więc Czytelnicy wzbogacą naszą wiedzę o wędkarstwie w naszym mieście?
(map)

17-11-2014 2305

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność