Świętochłowiccy luteranie odsłonią tablicę upamiętniającą księdza biskupa Tadeusza Szurmana

Jeden z wierszy księdza biskupa Tadeusza Szurmana znajdzie się na upamiętniającej go tablicy, która 26 czerwca zostanie uroczyście odsłonięta podczas dorocznego parafialnego święta w kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach

 

Ksiądz biskup Tadeusz Szurman zmarł 30 stycznia 2014 roku. Był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach oraz biskupem i zwierzchnikiem diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce. Teolog, poeta, autor wielu artykułów o tematyce historycznej i społecznej. Pierwsze kroki w swej duszpasterskiej posłudze stawiał w luterańskiej parafii w Świętochłowicach, gdzie w 1978 roku został wikariuszem, a potem - w 1984 roku - proboszczem.

Dlaczego tablica? – Wybraliśmy taką formę, bo była to postać absolutnie nietuzinkowa, która zasłużyła się nie tylko jako biskup, ale również jako ksiądz Tadeusz Szurman ze Świętochłowic. Chcemy o tym przypomnieć –  mówi ksiądz Marcin Brzóska, obecny proboszcz świętochłowickiej parafii ewangelickiej. – Z jednej strony człowiek bardzo energiczny, z drugiej spokojny i niesamowicie skromny, dyskretny, przy którym traciło się poczucie upływającego czasu. Zatroskany, zapracowany, ale zawsze blisko ludzi. Pozostał we wdzięcznej pamięci nie tylko naszych parafian, ale też innych mieszkańców miasta. Tablica ma tylko symbolizować to, co od dawna jest w ludzkich sercach – dodaje.

 Jak dalej wyjaśnia, tablica zostanie odsłonięta w 32. rocznicę wprowadzenia księdza Szurmana na proboszcza parafii w Świętochłowicach. – Jest dosyć ciekawa: z jednej strony zostały na niej wyryte informacje biograficzne, a z drugiej portret księdza w formie wiersza, który sam napisał i który doskonale oddaje to, jakim był człowiekiem – tłumaczy ks. Brzóska.

Wspaniały duszpasterz młodzieży
Świętochłowicki okres posługi księdza Szurmana, to przede wszystkim udana praca z młodzieżą, która zakładała zespoły muzyczne i teatralne, organizowała wspólne wyprawy, nawiązywała kontakty z zagranicznymi parafiami partnerskimi. Tę pracę księdza doceniono również poza Świętochłowicami - w latach 1982–1986 był on duszpasterzem młodzieżowym diecezji katowickiej, zaś w latach 1984–1990 Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Właśnie w tym okresie - w latach 80.  - powstał napisany i opracowany przez księdza młodzieżowy śpiewnik „Chwalmy Pana”, który do dziś służy luteranom z całej Polski.

 


Dobry gospodarz, doskonały mówca, wzór do naśladowania – tak ksiądz Szurman został zapamiętany przez świętochłowickich ewangelików. Eryka Henszel, parafianka: – W razie jakiejś awarii, aby ją usunąć, był w stanie wejść właściwie wszędzie  – wspomina. – Niczego się nie bał ani nie wstydził. Pracowity i aktywny, świetny teolog, ale i gospodarz. Budził sympatię i podziw. Kiedy było coś do roboty, on zawsze pierwszy zakasywał rękawy. Niesamowity człowiek. Parafianie zawsze byli po jego stronie, bo widzieli, ile daje z siebie. To jego oddanie również i nas motywowało do działania – przyznaje.

Transporty humanitarne i spotkania opozycji
W stanie wojennym ewangelicki dom parafialny w Świętochłowicach, stał się miejscem, do którego trafiała pomoc humanitarna z Zachodu dla całej diecezji katowickiej. Korzystali z niej nie tylko luteranie, ale również pozostali mieszkańcy miasta. Przyjeżdżające głównie z Niemiec tiry, przywoziły nie tylko ubrania i zabawki, ale też środki czystości i leki. Organizację i odbiór tych transportów, a potem przekazywanie ich zawartości potrzebującym koordynował właśnie ksiądz Tadeusz Szurman. W drugiej połowie lat 80. w tym samym domu spotykała  się natomiast świętochłowicka opozycja antykomunistyczna. Uchodził on bowiem za miejsce swobodnej wymiany myśli i poglądów. Głównie ze względu na osobę księdza Szurmana.

– Bardzo otwarty, ale kiedy trzeba było również stanowczy. Osoba lubiana, ale darzona dużą estymą – podkreśla Krystyna Pilarska, żona Jerzego Pilarskiego, długoletniego kuratora rady parafialnej Parafii Ewangelickiej w Świętochłowicach. – Nawet, gdy w 1993 roku odszedł do Katowic i przyjeżdżał do nas tylko w odwiedziny, pozostał częścią tego miejsca, tej parafii. I bez wątpienia jest nią do dziś.

Odsłonięcie po uroczystym nabożeństwie
Tablica będzie umieszczona w przedsionku kościoła. Zostanie odsłonięta i poświęcona w niedzielę, 26 czerwca, podczas nabożeństwa z okazji święta parafii, które rozpocznie się o godzinie 10.30. Kazanie wygłosi ksiądz doktor Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce (najwyższa władza tego kościoła w naszym kraju) – świętochłowiczanin i wychowanek księdza Szurmana.  Uroczystego odsłonięcia tablicy dokona natomiast Danuta Żwak- Szurman, wdowa po księdzu biskupie. Po nabożeństwie w ogrodzie parafialnym odbędzie się mniej oficjalne spotkanie i poczęstunek.

 

nadesłał: Łukasz Respondek

21-06-2016 admin 2329

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

    • Bredzisz. Poczytaj frajerze http://www.luteranie.net/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=56
    • a kto wtedy nie donosił
    • nie kłam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Widzę, że luteranom nie śmierdzi fakt że Szurman donosił SB. Miał wdzięczny pseudonim nawet - TW Gustaw. Brawo wy!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność