Świętochłowicki przemysł: Z dziejów Polleny Malwy
Fot. Google Map streetview

Pisaliśmy już wielokrotnie o zakładach przemysłowych, które kiedyś stanowiły wizerunek Świętochłowic. Było o kopalniach, hutach i zakładach technicznych. Dziś opowiemy o Pollenie Malwie z Chropaczowa.

 

W powojennym Chropaczowie przy ul. Łagiewnickiej, w latach 1948 do 1955/56 stacjonowali żołnierze, którzy w ramach służby zastępczej pracowali w kop. „Śląsk”. Potem powojskowe pomieszczenia zasiedlili mieszkańcy Chropaczowa. Wspominają teraz, że było tam 4 lub 5 budynków typu koszarowego, a w latach 1965 -1971 w jednym z tych budynków był magazyn świętochłowickiego MHD. W latach 1972 do 1975 rozpoczęto adaptacje i wyburzenia niektórych domów aby w 1976 uruchomić tu zakład kosmetyków „Pollena Malwa”. Firma ta jednak swe początki wzięła w roku 1948, kiedy to 4 września powstała jako Spółdzielnia Pracy „Higiena”.

Zakład od 1981 roku nosił nazwę Fabryka Kosmetyków Pollena-Malwa Sp. z o.o. i był  usytuowany w Chropaczowie, przy ul. Łagiewnickiej 1c. Ze strony internetowej dowiadujemy się, iż działa tam teraz Laboratorium Kosmetyczne Malwa Sp. z o. o., „producent posiadający blisko 60 letnie doświadczenie w wytwarzaniu kosmetyków pielęgnacyjnych. Firma jest częścią Global Group, która zrzesza powiązane kapitałowo i organizacyjnie firmy kosmetyczne i chemiczne: Global Cosmed, Global Pollena, Global Service, Laboratorium Kosmetyczne Malwa, Pollena Ukraina”. Z kolei Pollena ma oficjalną siedzibę w Jaworze, jako „Global Cosmed Group S.A. (poprzednio: Global Pollena S.A.).

Chropaczowska Pollena wytwarzała kiedyś proszki do prania, olej lniany i mydło, kosmetyki. Na początku zatrudniano 14 osób, ale już po kilku latach liczba sięgnęła 80 osób, a produkowano m.in. politurę „Mobloblask”, świece choinkowe, płyn „Loczek”, a także budynie spożywcze (!). W kolejnych latach postępowało profilowanie produkcji, zawężanie zmierzające do wytwarzania kosmetyków. Następowały też zmiany nazw zakładu: Spółdzielnia Pracy „Farbochemia” (od kwietnia 1954), Chemiczno-Kosmetyczno Spółdzielnia Pracy „Bytochemia” (od sierpnia 1969 roku). 1 lipca 1976 roku doszło do zmiany własności ze spółdzielczej na państwową i pojawiła się „Pollena-Bytochemia”, by po roku być Zakładem nr 3 Katowickich Zakładów Chemii Gospodarczej.

Wejście w struktury Zjednoczenia Pollena zbiegło się ze swoistym niby boomem gospodarczym czasu Edwarda Gierka. Szybko też wtedy zyskano znak rozpoznawczy w postaci nazwy „Pollena Malwa” i charakterystycznego loga ukazującego stylizowany kwiat malwy. Zaczęto także produkować na eksport. Pracownicy twierdzili, że 90% produkcji szło na rynek ZSRR, a reszta była sprzedawana w kraju, w tym w sklepach świętochłowickich (powodzeniem cieszył się sklep firmowy przy ul. Wyzwolenia). Wiele produktów „Polleny Malwy” oferowanych w kraju miało opakowania z napisami w języku rosyjskim.

Zmiany w kraju spowodowały, że w zakładzie narastający już niemal od początku lat 80. Kryzys w drugiej części tego dziesięciolecia sięgnął zenitu. Załamał się eksport, a utrata pracy groziła 250-osobowej załodze. Zaczęto gorączkowo szukać wyjścia z tej sytuacji. Przez lata gromadzono niezbędny kapitał do przejęcia firmy i wreszcie od stycznia 1996 roku zmieniono ponownie własność z państwowej na prywatną i tak zrodziła się spółka pracownicza Pollena Malwa Sp. z o.o., i rozpoczął się nowy rozdział w historii zakładu.

Od początku działalności wytwarzano kosmetyki pielęgnacyjne. Z czasem asortyment wyrobów poszerzono, by zamknąć go liczbą niemal 40 produktów.

Od roku 2005 Fabryka Kosmetyków Pollena Malwa Sp. z o.o. została przejęta przez Global Group, która zrzesza powiązane kapitałowo i organizacyjnie firmy kosmetyczne i chemiczne, różniące się specjalizacją produkcyjną oraz funkcjami: wytwórczą, usługową i dystrybucyjną. Oferta Global obejmowała wówczas wyroby zaspakajające szeroki wachlarz potrzeb konsumentów, związanych z dbałością o ciało i czystość w domu. W asortymencie były produkty posiadające dominujące udziały rynkowe. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług firma wprowadziła Zintegrowany System Zarządzania Jakością oparty na normach ISO 9001:2000. Wspomnijmy tu, że w roku 1986 nastąpiło uruchomienie przez Global Chemicals GmbH eksportu do Polski wyrobów pod markami Apart, Bobino, Global, Mister Top,  wytwarzanych przez niemieckie firmy podwykonawcze: Luhns, Liquipack, Klossin. Z kolei rok 1988 to rozpoczęcie własnej produkcji przez Global Chemicals GmbH wyrobów sprzedawanych na rynek polski i niemiecki dla takich klientów jak m.in.. Norma, Edeka.

Tak więc od roku 2005 Pollena Malwa stała się częścią Global Group i wchodzi zatem w skład firmy z niemal 190-letnimi tradycjami i bogatym doświadczeniem w produkcji artykułów chemii gospodarczej, przeznaczonych dla gospodarstw domowych, instytucji i przemysłu. Wytwarzane produkty zgrupowane są w ramach marek: Kret, Robot, Izo, Global, a generalnie rzecz biorąc produkuje się to, co kiedyś Pollena-Malwa.

Konsumenci wiedzieli, że Pollena Malwa produkuje kosmetyki bezpieczne, przyjazne środowisku, zgodne z unijnymi normami jakości. Firma wykorzystywała do tego nowoczesne technologie z zastosowaniem wyników badań naukowych z zakresu biologii, medycyny, chemii. Walory kosmetyków Polleny Malwy zostały docenione przez Komitet ds. Integracji Europejskiej i Buisness Centre Club: Medal Europejski uzyskała, w roku 2000, maseczka antystresowa, w roku następnym seria kosmetyków do pielęgnacji włosów: „Gloria”, a w kolejnym roku seria kosmetyków do pielęgnacji stóp. Ta seria w roku 2000 na katowickich Targach „Bliżej Zdrowia, Bliżej Natury” otrzymała nagrodę „Drzewko Życia”.

Czy Pollena Malwa oparła się negatywnemu biegowi historii, czy przetrwała, umocniła się i uatrakcyjniła? Trudno powiedzieć, gdyż na te i inne pytania odpowiedzieć, gdyż piszący te słowa nie doczekał się odpowiedzi na postawione mailem pytania od osób do tego upoważnionych…
                                                                              (map)                                                                    


16-11-2014 admin 4835

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • dobry artykuł
  • Czyli mówiąc wprost - została przejęta przez Niemców.
    Czy po "transformacji" coś jeszcze u nas zostało nie przejęte albo nie zniszczone?

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność