Krzyż Męki Pańskiej w Chropaczowie
Krzyż Męki Pańskiej w Chropaczowie fot. AK

Miłośnicy ziemi śląskiej twierdzą, że drugiego takiego nie ma. Dlatego też został w roku 2001 wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków (sygnatura B/24/01 27 XII 2001).

 

Mowa o chropaczowskim Krzyżu Męki Pańskiej przy ul. Kościelnej, między numerami 29-31. Został wkomponowany między dwa budynki, lecz mieścił się na terenie należnym do Kościelnej 31. Używamy czasu przeszłego, gdyż obecnie zajmowany przez niego obszar to oddzielna działka należąca do miasta.

Historia przypomina nam, że krzyż ten został ufundowany przez Józefa i Monikę Kostur w 1899 roku na parceli, która była ich własnością. Pierwszy ze wspomnianych domów został wybudowany w latach 1898-1899, a drugi przebudowano w roku 1899.  Nic właściwie nie wiemy o samych Kosturach. Ich nazwisko pojawia się w „specyficznych” ogłoszeniach prasowych. Możemy tu popuścić wodze wyobraźni i stwierdzić, że musieli popaść w poważny konflikt z sołtysem Chropaczowa Bednarkiem. Nie wiemy, o co poszło, lecz sprawa widać była istotna, gdyż przez kilka miesięcy właśnie w prasie zamieszczali przeprosiny. Anonsy do tanich nie należały, stąd uważamy, iż spór był ważki. Później, bo w roku 1914 Kosturowie sprzedali dom (nabył go Cziura) i opuścili Chropaczów. Przyczyny ich wyjazdu i miejsca dokąd się udali, także nie są znane.

Nic też nie wiemy o dalszych dziejach krzyża, o późniejszych właścicielach domów. Krzyż zawsze otaczano czcią. Starsi parafianie twierdzą, iż w chwilach trwogi chropaczowianie modlili się pod nim. Również pojawiające się przy nim kwiaty bywały wyrazem prośby czy wdzięczności. Koło tego krzyża przemierzali codziennie, idąc do i z pracy, robotnicy Huty Cynku Guidotto, a także innych okolicznych zakładów. Krzyż przetrwał czasy wojennych nawałnic, komunistycznej walki z Kościołem. Zawsze w tych latach ozdabiany był kwiatami, co dowodziło, że stanowi ważny element tutejszego krajobrazu. Przez dziesięciolecia w Boże Ciało sam krzyż stawał się jednym z ołtarzy, gdzie zatrzymywała się procesja. Był tam zawsze ustawiany ołtarz przez mieszkańców Kościelnej 31 - pięknie dekorowany kwiatami z ogródków  i tatarakiem z Ajski, wspominają mieszkańcy. Do roku 1912 także nabożeństwa majowe odbywały się przy tym krzyżu, ponieważ własnego kościoła chropaczowianie nie mieli, a do lipińskiego było daleko.

W roku 1886 roku z Mokrego k/Mikołowa przybyła do Chropaczowa wraz ze swoją owdowiałą matką i czwórką rodzeństwa Florentyna Moroń. Zamieszkała w suterynie budynku przy ul. Kościelnej 31. Pamiętała nadbudowę tej kamienicy, a także brała udział przy stawianiu krzyża, przywożąc cegły na wózku z pobliskiej cegielni na Ajsce. Dodajmy, że w roku 1886 z okolic Mikołowa przybyło więcej osób, gdyż w Chropaczowie dostali pracę.

Krzyż Męki Pańskiej wiele zawdzięcza też Krystynie Schmidt (wnuczce Florentyny Moroń), która zabiegała i zabiega u władz kościelnych i miejskich o pomoc przy jego odnowieniu. Wikipedia informuje nas, że znalazła sojusznika w osobie księdza proboszcza Gacki. Owe starania o odnowienie udało się zrealizować dopiero w roku 1999. Na jego stulecie świętochłowickie MPGK przeprowadziło remont niszy (dokładniej jej kopuły i podłoża).  Po tych pracach krzyż uroczyście ponownie poświęcono 14 IX w czasie procesji w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Krzyż został więc odnowiony, jednak od tego czasu upłynęło wiele lat i zabytek czeka na faktyczną, całkowitą renowację. Wydaje się, że ten 115-letni krzyż na to zasługuje. Sama duma z jego posiadanie nie wystarcza. O Krzyżu Męki Pańskiej w Chropaczowie wspomina też „Lokalny program rewitalizacji obszarów miejskich Świętochłowic na lata 2007-2015 (opracowany w lipcu 2007, zaktualizowany w kwietniu 2010, zmieniony w grudniu 2011)”. Wspomina, lecz nic nie mówi o renowacji. My możemy jednak mieć nadzieję, że i na ten zabytek środki w końcu się znajdą.
(map)

29-12-2014 3245

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność