Język mandaryński gwarancją lepszej przyszłości dla świętochłowickiej młodzieży
fot. UM Świętochłowice

To nie żart, a realna propozycja jaką prezydent Świętochłowic zapewnia uczniom świętochłowickiego zespołu szkół nr 1. Zdaniem Kostempskiego znajomość chińskiego języka pozwoli młodym mieszkańcom miasta znaleźć pracę. Z uwagi na fakt, że nauka zawierać ma także lekcje chińskich obyczajów oraz tamtejszej kultury sądzić można, że to właśnie w chinach pracy będzie musiała wkrótce szukać świętochłowicka młodzież.

 

za stroną Urzędu Miasta:

Dzisiaj w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach zainaugurowano działalność pierwszej w Polsce uniwersyteckiej klasy chińskiej. W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wzięli udział m.in. Dawid Kostempski – prezydent Świętochłowic, Aleksandra Skowronek – wicemarszałek województwa śląskiego oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Jestem dumny, że udało się stworzyć w naszym mieście pionierską klasę o takim profilu. Znajomość języka chińskiego w przyszłości pozwoli jej absolwentom na znalezienie atrakcyjnej pracy – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Klasa, do której uczęszczać będzie 19 osób powstała przy współpracy miasta, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dodatkowo projekt wspiera partner Świętochłowic – miasto Tai'an w Chinach.

- Gratuluję pomysłu i determinacji w jego realizacji. Mam nadzieję, że jej popularność, z każdym rokiem, będzie coraz większa – mówiła Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego.Nie jest to pierwsza szkoła, w której młodzież uczy się języka mandaryńskiego. Natomiast jedyna, w której ten przedmiot jest obowiązkowy, a uzyskiwane rezultaty są wliczane do średniej ocen.

- To zupełnie nowe przedsięwzięcie. Razem z miastem, szkołą i młodzieżą podejmujemy duże wyzwanie. Bardzo się cieszę, że taka klasa powstała w Świętochłowicach. Zadaniem edukacji jest kształcenie ludzi światłych, którzy potrafią podejmować wyzwania na rynku pracy – przyznaje prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia poprowadzi Katarzyna Bańka, wykładowca akademicki języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim. W pierwszym roku edukacji przewidziano dwie godziny lekcyjne mandaryńskiego tygodniowo, a w kolejnych latach trzy. Ale na tym nie koniec. Młodzież pozna też kulturę i zwyczaje panujące w Chinach.

 

źródło: UM Świętochłowice

02-09-2016 admin 2124

 

Komentując treści w portalu Świętochłowicki.pl użytkownicy akceptują regulamin i politykę prywatności portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo do edycji lub usuwania treści niezgodnych z prawem lub regulaminem, naruszających dobre imię właścicieli lub redakcji oraz podszywających się pod zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Delfin już od dawna mówi po Chińsku do swoich wyborców więc najwyższa pora żeby ktoś rozumiał ten bełkot.
  • Katastrofa i po to POpaprańcy latali na drogie wycieczki do Chin.
    Dno !!!
  • w naszej radzie miasta znalazło by się co najmniej dwóch kandydatów na native speaker' ów :) tak bełkoczą czasami że jakbyś chińczyka słuchał :)
    Albo jeden kandydat i jedna kandydatka
  • Cała Polska już wie ,że w naszym miasteczku jest taka klasa i kto dał hasło do tego cudu!!! W przyszłym roku proponuję stworzyć klasę pogromców dinozaurów- to tez unikatowy kierunek i nie ma takiego nikt!!!A co do dobrej pracy - to chyba w sklepie chińskim, ale tam Chińczycy znają język polski i na pewno lepiej niż nasi poznają chiński w zakładanym szalonym tempie 2 godzin tygodniowo!!!

copyright (c) 2013 - 2015 Przegląd Świętochłowicki     •     wszelkie prawa zastrzeżone     •     Regulamin portalu

Poprzez przesyłanie treści tekstowych, opinii, zdjęć i filmów oraz dodawanie komentarzy i postów, użytkownicy wyrażają zgodę na nieodpłatne publikowanie tych treści na stronach portalu www.swietochlowicki.pl

Nawigacja

Nasza społeczność